zdroj youtube

15 let od prvního startu Čecha v F1

Dnes je to přesně patnáct let od chvíle, kdy se poprvé odlepil liberecký závodník Tomáš Enge ze startovního roštu Formule 1.

Na italské Monze, nejrychlejším okruhu v kalendáři mistrovství světa, se původně nemělo první dvě zatáčky vůbec závodit, na čemž se domluvili jezdci v čele s Michaelem Schumacherem. Chtěli tak uctít památku obětí útoku na Světové obchodní centrum v New Yorku. Dohodu však zhatil známý bouřlivák Jacques Villeneuve, ten nechtěl diváky ochudit ani o metr závodění. Paddock byl navíc ještě zasažen zprávou o nehodě jejich bývalého kolegy Alexe Zanardiho, kterému po havárii na Lausitzringu museli lékaři amputovat obě nohy.

Napětí a očekávání to však nezhatilo. Prvnímu startu Čecha ve Formuli 1 týmu Prost Acer přihlíželo mnoho lidí, od Engeho manažera Antonína Charouze, přes novináře Petra Dufka po dvorního českého fotografa F1 Jiřího Křenka.

Dufek v tehdejším speciálním vydání časopisu F1 Racing mj. napsal: „Všechny kolem šimrá zvláštní pocit svátečního očekávání velké události, jen Tomáš se usmívá: ‚Jsem nervózní jen z toho, když se na vás dívám.‘“

Engemu se naskytla tato skvělá příležitost kvůli těžké havárii Brazilce Luciana Burtiho, který boural v jedné z nejrychlejších ze zatáček okruhu Spa.

Tomuto jedinečnému okamžiku, ale nepřihlíželi jen čeští novináři. Na okruhu tehdy byl i poprvé na F1 můj kamarád Marek. Občas na toto téma narazíme a tak vypráví: „Byl jsem poprvé na F1 a ještě tam startoval poprvé náš rodák Tomáš Enge. Atmosféra byla neuvěřitelná. Burácející V10 a tifosi! A poprvé vyhrál Juan-Pablo Montoya. Italům bylo jedno, že nevyhrál na Ferrari, ale slavili, jako kdyby byl jejich. Už při trénincích jsme fandili Tomášovi, měl ale problémy s motorem, tak se i stalo, že na rovince před poslední zatáčkou Parabolica s divným zvukem nezdravě pomalu dokroužil do boxů. I tak jsme tleskali a pískali. Italové se na nás ‚tak jako divně dívali‘ a nechápali, komu fandíme a co tam vlastně děláme.“

Tomáš Enge dojel dvanáctý, za zády nechal mladičkého Španěla Fernanda Alonsa na Minardi! Enge pak ještě nastoupil do dalších dvou Grand Prix v USA a Japonsku, tím však bohužel jeho působení v F1 skončilo. Od té doby se žádný Čech nedostal na startovní rošt F1. Na dobré cestě byl Josef Král, který léta působil v GP2, v silné konkurenci si však nevysloužil větší pozornost týmů F1. I přesto v roce 2010 testoval v Abú Dhabí pro tým HRT. Jediný Čech, který se ještě ukázal v rámci víkendu F1, je Jan Charouz, kterému v roce 2011 při brazilské GP koupil jeho otec sedačku pro první páteční tréninku v týmu HRT, kterým zmítala jedna finanční krize za druhou.

Enge tehdy nedokázal bodovat, vždyť tehdy bralo body prvních šest. Navíc Tomáš naskočil až na konci sezóny do jednoho z nejslabších vozů a bez větších zkušeností s F1. A tak nezůstanou tyto tři závody zapomenuty! Navíc tímto za celou redakci přeji novopečenému tatínkovi Jonáše hodně štěstí v rodinném i závodním životě!

Podobné články

Doprodej Ferrari, Lotus, Schumacher

TEXT + FOTO Kdo dřív přijde, ten dřív bere. ...více

05.12.2017 - 18:48,
Foto: fiaformulae.com media

Formule E startuje v Hong Kongu

Již zítra se dočkáme prvního klání dvacítky jezdců z deseti týmů šampionátu Formule E a letos naposledy s čtyřicítkou vozů. ...více

01.12.2017 - 18:45,
foto: commons.wikimedia.org ilustrační foto GP Kanady 2007

První závod Lewise Hamiltona

TEXT Další pokračování seriálu o prvních závodech slavných pilotů F1. ...více

01.12.2017 - 12:00,
foto: commons.wikimedia.org

První závod Jacquese Villeneuva

TEXT Další díl seriálu o prvních závodech slavných jezdců F1. ...více

01.11.2017 - 12:00,
Foto: Flickr.com - https://www.flickr.com/photos/renaultsport/14350144010/

Koule na noze

TEXT + VIDEO Kvjat nejspíše skončil v F1. Nejdřív stoupal a pak ho potkal prudký pád. Co se vlastně stalo? Proč přes špatné výsledky vydržel v Toro Rosso do teď? Jaké je to být v juniorském programu Red Bullu? ...více

25.10.2017 - 22:30,

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka slouží jako ochrana proti SPAMU a robotům.
Vyplňte prosím prázné pole.