Autoklub Peugeot Rally Talent 2018

TEXT Před startem sezóny 2018

Na pražské tiskové konferenci se přítomným novinářům představili Jan Dvořák a Jiří Kalkus, kteří budou v následující sezóně požívat výhod vítěze projektu Autoklub Peugeot Rally Talent 2018. S vozem Peugeot 208 R2 a podporou Autoklubu ČR a Peugeotu ČR budou závodit v tuzemské rallysprintové sérii.

První závod pojedou ještě se starším peugeotem, mezitím by měl z Francie dorazit objednaný motor a od druhého sprintu už by měli mít k dispozici nový vůz. Dvořák s Kalkusem berou svou roli vážně. Už v rámci přípravy na finále klání o Rally talent 2018 si napsali rozpis a natrénovali přibližně 1200 kilometrů českých rychlostních zkoušek. Jan Dvořák prozradil, že doma trénuje i na simulátoru, zatímco Jiří Kalkus přiznal, že v rámci přípravy na novou sezónu už zhubnul 16 kilogramů.


Stanislav Kafka (Autoklub ČR), Marco Venturini (Peugeot ČR), Jan Dvořák a Jiří Kalkus

Společný projekt Autoklubu ČR a společnosti Peugeot ČR s názvem Autoklub Peugeot Rally Talent vznikl v roce 2016. Hlavním smyslem tohoto partnerství je cílené hledání a výchova talentovaných mladých jezdců, kterým je umožněn start s vozem Peugeot 208 R2 v závodech rallysprint a rally. Marco Venturini, ředitel značky Peugeot v ČR oznámil, že projekt by měl pokračovat ještě třetím kolem v roce 2020.

Prvním vybraným jezdcem se stal Filip Mareš se spolujezdcem Janem Hlouškem. Tato dvojice velmi rychle ukázala, že nebyla do projektu vybrána náhodou a díky velkému nadání Filipa Mareše nastoupila rovnou do mistrovství ČR v rally. Filip dokázal vybojovat dvakrát titul juniorských mistrů, v loňské sezóně přidal titul ve „dvoukolkách“ a svoje jezdecké umění ukázal také na několika zahraničních podnicích. Po dvouletém působení v projektu Autoklub Peugeot Rally Talent přešel do prestižní kategorie R5, což je logickým pokračováním a hlavním cílem projektu.


První start na Testovací RZ Žiželice 2018

S probíhajícím programem prvních dvou ročníků Autoklub Peugeot Rally Talentu byla současně pečlivě vybírána nová nadějná posádka pro následující období. Z celkového počtu 230 přihlášených zájemců vzešlo dvanáct finalistů, ze kterých byl porotou nakonec vybrán Jan Dvořák, který vykazoval největší progres mezi jednotlivými výběrovými koly. Tentokrát se jedná o opravdového nováčka, který přichází bez předchozích zkušeností se závodním vozem.

Jan Dvořák, vítěz projektu Autoklub Peugeot Rally Talent 2018: „Vždycky jsem chtěl závodit, jezdil jsem jako fanoušek na většinu soutěží u nás. Se svým spolujezdcem a kamarády jsme už chystali stavbu závodního vozu. Pak jsme, shodou okolností na Barum rally, našli na Facebooku upoutávku na projekt Autoklub Rally Talent. Hned jsme se přihlásili a čekali, co bude dál. Na jednotlivá výběrová kola jsem se vůbec nepřipravoval, ale když jsme postoupili mezi finalisty, začali jsme trénovat. Připravili jsme systém rozpisu, studovali techniku soutěžních aut. Vyhlášením konečných výsledků se mi splnil klukovský sen. Dostal jsem velkou příležitost závodit a něco dokázat, i když zároveň cítím velkou odpovědnost. První seznámení se závodním Peugeotem 208 R2 jsem absolvoval na dílně Brynda Racing, ostrou jízdu jsem pak vyzkoušel v březnu na testovací RZ v Žiželicích. První opravdová soutěž nás čeká na Rallysprintu Kopná. Nevím, co máme očekávat, ale moc se těšíme. Půjde nám hlavně o najeté kilometry a seznamování se nejen s technikou, ale i s týmem, jeho organizací a se vším, co k soutěži patří. I přes nováčkovský handicap věřím, že mi pomůže moje působení v akrobatických skocích na kole BMX. V tomto sportu jsem získal určitě velký smysl pro rovnováhu, orientaci a hlavně reakční rychlost. Na adrenalin jsem tedy zvyklý, na fyzické kondici také pracuji a kolo mě naučilo přemýšlet. Když totiž o chystaném skoku nepřemýšlíte, jste stále jednou nohou v nemocnici. V závodním voze to bude hodně podobné.“

Jan Dvořák s Jiřím Kalkusem a Peugeotem 208 R2 premiérově odstartují na Rallysprintu Kopná ve dnech 6. – 7. dubna 2018. Na mladou posádku čeká téměř 70 náročných kilometrů v okolí Zlína a Slušovic.

Kategorie:

Podobné články

foto Jaromír Beneš (2017)

Skvosty s vůní benzínu 2018

TEXT + FOTO Přijďte se podívat do plzeňského Depa 2015. ...více

17.07.2018 - 21:03,

Pouštní liška a Pouštní zebra

VIDEO Tadeáš Šíma (Na kole přes Afriku) a Tomáš Tomeček (Africa Eco Race) se poprvé setkali v lednu 2018 u Růžového jezera v Dakaru. Tomeček tam slavil druhé místo v závodě, kterého dosáhl unikátní sólo jízdou v kamionu Tatra. ...více

12.07.2018 - 16:31,
foto Petr Skřivánek (2018)

Prezentace AER a Tomečka ve Světě motorů na ČT Sport

TEXT Afrika a Tomeček letos pošesté v České televizi ...více

11.07.2018 - 14:50,
zdroj Lukáš Vávra

Lukáš Vávra v nové Divizi 2

TEXT Představení jezdce z prostředí autokrosu. ...více

03.07.2018 - 18:52,
zdroj Václav Nimč ml. (2017)

Václav Nimč ml. má závodnické geny i talent

TEXT + FOTO Rozhovor s mladým a talentovaným závodníkem. ...více

03.07.2018 - 01:02,

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka slouží jako ochrana proti SPAMU a robotům.
Vyplňte prosím prázné pole.