foto: BMW Group - press

BMW v ČR postaví výzkumné centrum

TEXT Nedaleko Sokolova má vzniknout vývojový areál automobilky BMW, která zde chce testovat a vyvíjet průlomové technologie v oblastech elektrifikace, digitalizace, asistenční systémy a autonomního řízení vozů.

V prosinci to oznámili zástupci společnosti BMW Group, představitelé vlády ČR a Karlovarského kraje. BMW chce proinvestovat stovky milionů eur. Výsledkem má být vývojové centrum, kde se bude vytvářet práce s přidanou hodnotou, tedy nikoliv další „montovna“. Práce bude nabídnuta stovkám lidí. Do provozu by měl být komplex, který bude zahrnovat také velký polygon, zhruba v roce 2022.

BMW již nestačí stávající vývojová centra v Aschheimu nedaleko Mnichova, v Miramas (Francie) a v Arjeplogu (Švédsko). Jedním z důležitých faktorů je dobrá dopravní dostupnost do centra samotné automobilky v Mnichově. Dr. Herbert Grebenc – Senior Vice President Real Estate Management BMW AG vysvětluje rozhodnutí o volbě České republiky: „V Sokolově jsme našli ideální podmínky a lokaci pro testování vozidel. Otevření prvního vývojového centra ve východní Evropě vytvoří nové možnosti a současně bude milníkem v historii naší společnosti. Spolupráce s vlastníkem pozemků, společností Sokolovská uhelná, a všemi politickými zástupci byla extrémně pozitivní a je založena na vzájemné důvěře.“

Foto: Formula E - media

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová novou investici vítá: „Pro Karlovarský kraj mají plány tak významného investora, jakým je německá automobilka BMW, naprosto zásadní význam. Náš region patří ke třem strukturálně postiženým krajům v republice, chybí zde výzkum, vývoj a inovace, potýkáme se s chybějícími pracovními místy, navíc Sokolovsko projde v budoucnu postupným útlumem těžby a lidé budou hledat nové uplatnění. Díky nabídce stovek nových pracovních míst v souvislosti s vybudováním zkušebního centra pro autonomní vozy v oblasti Velké podkrušnohorské výsypky a vzhledem ke vzniku vývojového pracoviště můžeme začít psát zcela novou kapitolu rozvoje regionu. Občanům Sokolovska a celého kraje se otevřou velmi atraktivní pracovní příležitosti. Záměr přichází v ten pravý čas a my vynaložíme veškeré úsilí, aby vedení Karlovarského kraje bylo pro společnost dobrým partnerem a oporou v uskutečnění všech plánů.“

Tým Andretti, který se příští rok stane tovární stájí BMW, které chce ukázat jak inovativní na poli alternativních pohonů je.

Zajímavé by mohlo být rovněž spojení vývojového centra s továrním týmem Formule E, kterým se BMW od páté sezóny (tedy té příští) stane. BMW podporuje první čistě elektrickou sérii od počátku a stále stojí opodál. Od první sezóny se používají vozy BMW i8 jako safety car. Od třetí sezóny bylo BMW také vidět na vozech amerického týmu Andretti a letos se už objevili špičky BMW Motorsport při prvním víkendu Formule E v Hong Kongu.

Foto: Formula E - media

Příští rok se můžeme těšit na tovární tým BMW v této sérii. O to zajímavější se projekt investice v Sokolově zdá, pokud se zde nebudou vyvíjet technologie pro FE, jistě se výzkum bude moci v některých věcech od vývoje techniky vozu FE přiučit i v budoucím centru v Sokolově. A na to se budeme těšit!

Úvodní foto: BMW Group - press

Podobné články

Abt-solutní vítěz ePrix Berlína

FOTO Daniel Abt s Audi vyhrál stylem start - cíl v ePrix Berlína. ...více

20.05.2018 - 11:30,
Foto: Venturi

Felipe Massa míří do Formule E

TEXT Zkušený Brazilec brzy znovu usedne do závodního vozu vrcholové kategorie. ...více

16.05.2018 - 17:38,

Návrat veterána

TEXT + VIDEO Veterán vytrvalostního závodění a formule E se vrací do sedačky. ...více

08.05.2018 - 12:10,

Vergnův pařížský sen

FOTO Pařížská ePrix Formule E byla zběsilou jízdou s pohádkovým koncem pro domácího závodníka. ...více

03.05.2018 - 14:00,

Vergne si dojel pro nejlepší vítězství v kariéře

TEXT + VIDEO Jezdec Techeetah vyhrál ve svém rodném městě závod v historických pařížských ulicích. ...více

29.04.2018 - 14:39,

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka slouží jako ochrana proti SPAMU a robotům.
Vyplňte prosím prázné pole.