Foto: Pavel Šimek

Formuli E v Římě vyhrál Bird po chybě Rosenqvista

TEXT + VIDEO ABB Formule E se předvedla historicky poprvé v ulicích Říma.

Všechny cesty vedou do Říma a tak i šampionát prvních plně elektricky poháněných formulí se podíval do této historické metropole. Podívaná byla fantastická! Koneckonců, vyprodáno bylo dlouho před závodem. Na místě už se nedal sehnat ani jeden lístek.

První trénink vyhrál Nelson Piquet jr. s Jaguarem. Lídr šampionátu Jean-Eric Vergne s Techeetahou se v jednu chvíli dostal do kritického momentu při brždění, ale manévr ustál. Zatímco Alex Lynn už takové štěstí neměl a rozbil svůj vůz o bariéru, což zapříčinilo vyvěšení červených vlajek.

Druhý trénink vyhrál švédský závodník Felix Rosenqvist, který patří spolu s Mahindrou mezi ty, kteří určují tempo. Lynn se potkal s bariérou i v druhém tréninku a tak rozbil i své druhé auto. Nepříliš dobrý začátek víkendu pro jezdce DS Virginu.

Kvalifikaci vyhrál právě Rosenqvist. V závěrečné části zvané Superpole se utkal se Samem Birdem s DS Virgin Racingem, Mitchem Evansem s Jaguarem, Andrém Lottererem s Techeetou a Sebastiénem Buemim s Renaultem EDAMS. Lídrovi šampionátu Vergnemu se kvalifikace nepovedla a připadla mu osmá pozice.

Po zhasnutí všech červených světel se závodníci vydali vstříc náročné stoosmdesátistupňové první zatáčce, která byla navíc v brzdné zóně velmi hrbolatá. Průjezd proběhl bez problémů. Komplikace nastaly ve druhé zatáčce. Alex Lynn si poškodil přední křídlo, následkem čehož musel po rozhodnutí sportovních komisařů do boxů.

Rosenqvist ničím neohrožen si začal budovat náskok. Ten mu vydržel i po zastávkách v boxech, dokud ve třiadvacátém kole nenajel příliš agresivně na obrubník, čímž si zlomil levé zadní zavěšení a bylo po závodě.

Sam Bird tak bez větších potíží dojel pro vítězství. Ač v závěru se na něj začal dotahovat úřadující šampion Lucas di Grassi s Audi, který v druhé polovině závodu srdnatě bojoval o lepší umístění a předvedl skvělé souboje s Buemim, Lottererem a Abtem.

Nakonec i André Lotterer si dojel pro třetí místo po skvělém výkonu. Byli jsme také svědky kolize čtyř vozů právě v první zatáčce. Tři vozy vedle sebe byly až příliš. Lopéz unikl, ale Heidfeld na Mahindře a Turvey s NIO se zasekli do sebe a do nich stačili ještě narazit Turveyův kolega domácí Luca Filippi a Eduardo Mortara s Venturi.

Smolně skončil Mitch Evans s Jaguarem, který špatným managementem baterie musel poslední kola značně zpomalit a dojel pouze devátý. Smolařem víkendu zůstal ale Alex Lynn, který nakonec vůbec nedokončil, a frustrace na něm byla dost znát.

Lídr šampionátu Vergne skončil pátý a stále má slušný náskok na Birda osmnáct bodů.

Brzy bude k dispozici i fotogalerie a osobní reportáž ze závodu. Následující závod uvidíme již 28. dubna v Paříži.

Kompletní výsledky zde.

Podobné články

Foto: Formula E - media

Buemi pokřtil ulice Curychu

TEXT + VIDEO Švýcar prohnal svůj vůz při demo jízdě ulicemi své domácí ePrix. ...více

21.04.2018 - 17:40,

Římský karbonový guláš obrazem

FOTO + TEXT Nejlépe karbonový guláš v Římě prolétl britský ptáček Sam Bird v barvách DS Virginu. ...více

17.04.2018 - 14:15,
Foto: Formula E - media

Formule E: Všechny cesty vedou do Říma

TEXT Formule E se chystá na historicky první závod v ulicích Říma, odkud budeme o dění přímo informovat. ...více

06.04.2018 - 21:10,
Foto: Formula E - media

Bezchybný Vergne vydřel vítězství v Uruguayi

TEXT + VIDEO Nervy drásající závod vyhrál Jean-Eric Vergne s Techeetahou před rozjetým Lucasem di Grassim s Audi. ...více

18.03.2018 - 19:30,
Foto: press.bmwgroup.com

Mapy budoucnosti podle BMW

TEXT Autonomní vozidla již dávno nejsou hudbou daleké budoucnosti. Většina velkých automobilek pracuje na pokročilých autonomních systémech. ...více

10.03.2018 - 15:00,

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka slouží jako ochrana proti SPAMU a robotům.
Vyplňte prosím prázné pole.