zdroj Tadeáš Šíma (2018)

Na kole přes Afriku je ve čtvrtině, stihlo se i setkání s Tomečkem

TEXT + FOTO Není nad to, když se v Dakaru sejde Pouštní liška s Pouštní zebrou.

Tadeáš Šíma má za sebou čtvrtinu expedice Na kole přes Afriku, tedy sólo jízdy po celém západním pobřeží Afriky. Za dva měsíce už na kole Apache projel pěti africkými státy a za doposud nejsilnější zážitek považuje zdárný přejezd Sahary. „Ten pocit, když jsem míjel řeku Senegal a došlo mi, že jsem vyprahlou Saharu vlastně konečně přejel, byl opravdu moc silný. Zelená příroda hned za řekou a baobaby plné opic mi vlily do nohou další energii,“ říká jihočeský cestovatel a dobrodruh Tadeáš Šíma, který si navíc v Dakaru užil setkání s českým závodníkem a dobrodruhem Tomášem Tomečkem a jeho stoprocentní Tatrou - více si můžete přečíst v článku Potká se v Dakaru Pouštní liška s Pouštní zebrou?

Zdraví i kolo zatím drží

Pětadvacetiletý rodák z Prachatic Tadeáš Šíma vyrazil 27. listopadu přejet africký kontinent na kole. Od severu na jih, tedy přesněji ze severního cípu Maroka až po Kapské město v Jihoafrické republice. Má za sebou přes 4000 km, tedy více než čtvrtinu cesty, a projel již pěti státy. Velká část z toho vedla pouštní Saharou. Nyní je v západoafrické Gambii a čeká ho ještě 12.000 km. Cesta zatím, až na jeden střet s kamionem, probíhá bez zdravotních komplikací. “Odřený loket, naražené zápěstí a sedřený levý bok byla vlastně výhra. Připouštím, že se mi ale v ten moment zpátky do pedálů už moc nechtělo. Můj Apache, na kterém jsem do té doby řešil jen spadlý řetěz, skončil s přetrženým lankem od tachometru a odřenými řídítky,“ komentuje nehodu Tadeáš Šíma. Stejně jako kolo, drží zatím i zdraví. Tadeáše doposud nepotkal žádný zásadní zdravotní problém. „Strach už mám asi jen z malárie. Ale třeba budu mít štěstí a vyhnu se jí,“ doplňuje Tadeáš.

Pět dolarů a 80 kilometrů na den

Šíma cestuje s minimálními náklady. Utrácí jen za nezbytné věci nebo kvůli vysoké míře korupce mezi úředníky za úplatky pro vyřízení víz do dalších zemí. “Jedu opravdu hodně lowcost. Snažím se vejít do pěti dolarů za den, přičemž jsem v původním rozpočtu počítal raději s deseti dolary. Utrácím jen za jídlo a vodu, jednou týdně si dopřeji kemp se sprchou.” Ubytování si pak veze s sebou v brašnách na svém kole. “Standardně nocuji ve stanu. Nejhorší noc jsem zatím prožil někde v Mauretánií v dunách, kdy tak foukalo, že jsem stan sotva postavil. Doteď mám tyče od stanu větrem ohnuté,” vzpomíná na saharské větry cestovatel. Tadeáš už po cestě pár kilogramů zhubnul, ale protože se cítí fyzicky v pořádku, váze se prý zatím vyhýbá. Jídlo si přes den kupuje u silnice. Tím nejtypičtějším pokrmem je zatím pálivá rýže se zeleninou, výjimečně s kuřetem. Energii ale čerpá i z množství ovoce.  Snaží se držet pravidelný režim – vstává v 7 hodin ráno, od půl deváté je už v sedle. Jízdu končí obvykle kolem šesté hodiny večer. Minimální denní cíl, který se mu daří držet, je 80 km.

Setkání Čechů uprostřed Afriky

Vzhledem k ujeté vzdálenosti si Tadeáš všímá i rozdílů v srdečnosti a pohostinnosti jednotlivých národů: “Marokánci byli skvělí, často mě zvali třeba na čaj. Proti hodně uzavřeným Mauretáncům je to velký rozdíl. Otevřeným a přátelským obyvatelům Senegalu zase říkám 'mávající národ'. V Senegalu se na také mnohem více začaly objevovat na veřejnosti ženy, což v předchozích zemích nebylo úplně zvykem.” S cizinci se dorozumívá angličtinou a lámanou francouzštinou. Když je nejhůř, přijdou na řadu i posunky. S rodinou je i přes špatný mobilní signál v kontaktu pravidelně. Cestovatel se nyní po krátké pauze v senegalském Dakaru, kde se setkal s Tomášem Tomečkem, závodníkem legendární Rallye Dakar a Africa Eco Race, chystá skrz Mali a Burkinu Faso dorazit k pobřeží Guinejského zálivu, odkud bude opět pokračovat na jih do Kapského města.

Tadeáši Šímovi je 25 let, a kus světa už procestoval autostopem. Jeho cílem je přejet Afriku, a to zcela sám na kole. Sledujte ho na www.cestovani.lidovky.cz a www.tadytada.cz.

 

Podobné články

foto Prokop Siwek (2018)

Pracovní sobota v Tom Racingu

FOTO Příprava Tater na další závody, ...více

14.07.2018 - 17:50,

Pouštní liška a Pouštní zebra

VIDEO Tadeáš Šíma (Na kole přes Afriku) a Tomáš Tomeček (Africa Eco Race) se poprvé setkali v lednu 2018 u Růžového jezera v Dakaru. Tomeček tam slavil druhé místo v závodě, kterého dosáhl unikátní sólo jízdou v kamionu Tatra. ...více

12.07.2018 - 16:31,
foto Petr Skřivánek (2018)

Prezentace AER a Tomečka ve Světě motorů na ČT Sport

TEXT Afrika a Tomeček letos pošesté v České televizi ...více

11.07.2018 - 14:50,
foto Petr Skřivánek (2018)

AER presentation in Prague

TEXT Jean-Louis Schlesser and Tomáš Tomeček presenting Africa Eco Race 2019 ...více

29.06.2018 - 00:45,
foto Rostislav Recman (2018)

Africa Eco Race 2019: Radost, opravdovost a vzájemnost

TEXT + FOTO Zpráva k pražské prezentaci ...více

28.06.2018 - 00:39,

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka slouží jako ochrana proti SPAMU a robotům.
Vyplňte prosím prázné pole.