foto Filip Hlavsa (2018)

Něco skončilo, něco začalo, a zima zůstala

TEXT Ohlédnutí za Dakar Setkáním a Testovací RZ Žiželice. 

Uplynulý víkend symbolicky uzavřel dakarskou a otevřel rallyovou sezónu 2018. Měl to být zároveň přechod ze zimy do jara… Místo toho napadl sníh, teploty spadly kus pod nulu a k tomu se přihnal vytrvalý ledový vichr. V sobotu jsme natáčeli na testovací RZ Žiželice a v neděli na Dakar Setkání v Sosnové. Byla tam taková zima, že jsme z těch zážitků rozmrzali ještě v pondělí.

Testovací erzetu i dakarské setkání brzy uvidíte v našich reportážích, takže se k nim vyjádřím jen stručně. V sobotu dopoledne mě zamrzelo, když jsem viděl, že to některé týmy vzdaly, a i když do Žiželic dorazily, zase odjely pryč. Přitom trať byla upravená a suchá, na několika málo místech na ni sice foukal sníh z pole, ale vždyť to celé mělo pár kilometrů a asi šest zatáček. Ti, kdo vytrvali, si to určitě užili.

Až teda na posádku Fordu Puma, která do jedné ze zatáček nedobrzdila a pokácela strom. Na poli myslím skončilo i jedno porsche, nic závažného se naštěstí nestalo. Ostatní si možnost otestovat techniku a trochu se do toho dostat i za volantem docela pochvalovali. Asi největší spokojenost vládla u Vény Dunovského, který uspořádal dražbu o svezení na mitfárovském sedadle svého Peugeotu 208 R2, jejíž výtěžek putoval dětem do Speciální základní školy v Poděbradech.

Mechanici povětšinou moc práce neměli a závodníci se docela dobře bavili. Hůř na tom byli pořadatelé, kteří opravdu mrzli. A veselo nebylo ani nám. Ledová fujavice se dokázala prodrat i přes několik vrstev, navíc při mačkání spouští a dalších čudlíků na foťácích a kamerách prostě vlněné palčáky používat nejde. Docela jsme se těšili na vyhřáté auto a přejezd do České Lípy, kde jsme byli ubytovaní.

Po cestě jsme se stavili na autodrom do Sosnové, kam už od odpoledne najížděla dakarská technika, a byla příležitost pozdravit se se spoustou známých. Samozřejmě musím zmínit, že jsme rádi viděli Tomáše Tomečka. Hrdinové Africa Eco Race na Dakar Setkání přece rozhodně patří! Noční procházka improvizovaným bivakem navnadila na nedělní program. Dakarských speciálů přijelo hodně, a vidět je v akci na sněhu, to se jen tak nepoštěstí!

Neděle už byla co do počasí o něco přívětivější, i když si to asi návštěvníci autodromu povětšinou nebudou myslet. Na rozdíl od soboty totiž skoro vůbec nefoukal ten nepříjemný vítr. A taky byla možnost občas zalézt někam do tepla. Dakarské setkání ale přece jen studené počasí trochu poznamenalo, ne snad v účasti závodních týmů, ale diváků. I tak si myslím, že jich přišlo docela hodně, a musím ocenit, kolik jich vydrželo až do konce. Snad si všichni odnesli jen hezké vzpomínky, a ne nějaké nachlazení.

K oběma akcím se v následujících dnech podrobněji vrátíme ve fotogaleriích a video reportážích.

Foto: Filip Hlavsa, Prokop Siwek

Podobné články

zdroj fb Fazekas Motorsport (2018)

Morocco Desert Challenge se třemi desítkami kamionů

TEXT + FOTO Preview Jiřího Vintra ...více

13.04.2018 - 02:12,

Nováčci na Mogul Dakar Setkání Sosnová 2018 - report

VIDEO Na Autodrom Sosnová u České Lípy přijely téměř všechny zásadní české týmy, které se věnují Rally Dakar, Africa Eco Race a dalším dálkovým závodům a offroad maratonům. ...více

21.03.2018 - 20:50,
foto Jiří Laštůvka (2018)

Jarní dakarské setkání v zimní režii

FOTO + TEXT Co všechno bylo v Sosnové k vidění. ...více

20.03.2018 - 19:10,

XI. Beseda s jezdci rally - report

VIDEO Největší beseda o rally v České republice už 11 let ohlašuje příchod nové sezóny. Jak je na ni připravena posádka Pech - Uhel, co má v plánu Štajf, a proč besedu podporují Červení mravenci? ...více

14.03.2018 - 19:45,

Čapka Tatra Rallysport - Tatra 815 ex de Azevedo

VIDEO Petr Čapka představuje Tatru 815 se zajímavou dakarskou historií. Proč ji oblékl do červeno-bílo-černé kombinace, a jaké s ní má plány? ...více

14.03.2018 - 09:00,

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka slouží jako ochrana proti SPAMU a robotům.
Vyplňte prosím prázné pole.