První závod Gillese Villeneuva

TEXT Další pokračování seriálu článků o prvních závodech legend F1.

Gillese Villeneuva asi netřeba fandům motorismu představovat. Někteří odborníci a jeho bývalí kolegové tvrdí, že byl v historii nejlepší. Zařadil bych ho do trojlístku jezdců, o kterých se vždy vedou a vždy budou vést debaty, kdo z nich byl nejlepší. Gilles Villeneuve, Ayrton Senna a Michael Schumacher.

Narodil se v kanadské provincii Quebec. Auta a rychlou jízdu miloval od malička. První závody však absolvoval na sněžných skútrech. Potom začal závodit v severoamerických juniorských formulích Atlantic, kde v roce 1976 vyhrál šampionát.

Roku 1977 ho doporučil James Hunt svému týmu Mclaren, který mu nabídl třetí vůz pro Britskou GP. Hunt s ním totiž závodil v severní Americe. Dokážete si dnes představit, že by jezdec do svého týmu doporučil ještě jiného jezdce? Potencionálního rivala?

Jeho syn, mistr světa F1 z roku 1997, bouřlivák Jacques Villeneuve, byl tehdy šestiletý chlapec a vzpomíná: „Byl to malý kluk, z toho malého Quebecu, kde jste nemohl být závodníkem. Byl už starý na začátek kariéry v F1.“

Tehdejší doba byla rozhodně jiná a nepadaly absurdní rekordy ohledně nízkého věku závodníků startujících v F1, kteří nám jsou dnes předkládáni za vzory. Snadno si domyslet jména. Villeneuve byl ale na start v první GP opravdu starý, bylo mu již 27 let.

Leo Wybrott, tehdejší závodní manažer Mclarenu, dostal úkol připravit mladého Kanaďana na start do nedělní GP: „Ve středu jsme všichni dorazili na předkvalifikaci do Silverstone. Gilles vyjel a myslím, že se ve druhém kole pořádně roztočil. Pak pokračoval a jel rychleji a rychleji, pak se roztočil znova a znova. Jenom hledal limit jeho vozu. Nebylo to, protože to ostatní takhle nedělají, ale on se pak vracel a byl rychlejší a rychlejší.“

Villeneuve byl vyhlášen po závodě jezdcem dne, foto: mclaren.com

Wybrott vzpomíná, že byl první den Villeneuve druhý a další předkvalifikaci dokonce první. Mnoho lidí se tak potulovalo okolo garáží Mclarenu, aby vidělo toho mladíka, který nikdy před tím vůz formule 1 neřídil!

V sobotní kvalifikaci byl o něco pomalejší než týmová jednička James Hunt (vítěz kvalifikace), ale dokázal porazit dvojku – Jochena Masse. Wybrott navíc k devátému místu dodal: „Deváté místo bylo něco velmi mimořádného. Neměl jsem pochyby, že kdybychom mu dali stejné pneumatiky jako ostatní nejlepší týmy, byl by ještě na více vepředu.“

Nedělní závod v bílo červeném voze Mclaren M23 začal pro Villeneuva dobře, po jeho začátku se pohyboval dokonce na pátém místě. Pak se mu ale začal přehřívat motor. Když s vozem dorazil do boxů, po rychlém ohledání mechanici zřejmě nic nezjistili a tak mu odpojili teploměr chladicí kapaliny a poslali ho zpět na trať!

Villeneuve dovezl svůj vůz jedenáctý. Tehdy byla poslední bodovaná pozice šesté místo, takže by se mohlo zdát, že to nebyla žádná sláva. Přesto podle Wybrotta odjížděl jako superstar! Do posledních dvou GP sezóny v Kanadě a Japonsku se poprvé posadil do Ferrari (typ 312T2), kterému byl věrný až do své fatální nehody roku 1982 v Zolderu.

Soupis všech vydaných článků v této minisérii.

Zdroj a foto: mclaren.com

Kategorie:

Podobné články

Elektrická Jaguar I-PACE eTROPHY bude podpůrnou sérií Formule E

TEXT Jaguar představuje podpůrnou sérii Formuli E s elektrickými vozy. Vzniká tak v krátké době již druhá série s plně elektricky poháněnými silničními vozy. ...více

25.09.2017 - 14:00,

Formule E bude jako první závodit ve Švýcarsku

TEXT Okruhové závody se vrací po šedesáti letech do Švýcarska. Formule E oznámila poslední neznámou lokalitu označenou v kalendáři na 10. června 2018. ...více

22.09.2017 - 13:47,

Julien Falchero: Adrenalin vám dává pocit, že jste naživu