foto: commons.wikimedia.org

První závod Jacquese Villeneuva

TEXT Další díl seriálu o prvních závodech slavných jezdců F1.

Dnes navážeme na předchozí díl, který byl o legendárním Kanaďanovi Gillesovi Villeneuvovi. Tentokrát se posuneme až do devadesátých let, kdy v Australské GP 1996 poprvé v F1 startoval jeho syn Jacques.

Tehdy čtyřiadvacetiletý Kanaďan nebyl v závodění žádným nováčkem. Do Williamsu přišel ze zámořské série Indy Car, kde předchozí sezónu vyhrál titul.

Jacques vlétl do víkendu v tempu už v kvalifikaci a senzačně získal pole position. Svého týmového kolegu Damona Hilla, který později toho roku získal titul, porazil o necelé dvě desetiny. Villeneuve patří mezi jednoho ze šesti jezdců, kterým se to povedlo.

Před ním to byl až v roce 1972 Carlos Reutemann a před ním Mario Andretti roku 1968 (o němž byl jeden z dílů tohoto seriálu). Za posledních 45 let je tak Jacques Villeneuve jediným, kterému se podařilo vyhrát při své premiéře v F1 kvalifikaci.

Start se Villeneuvovi podařil a vedení si udržel. Hned ve třetí zatáčce však byl závod poznamenán hrůzostrašnou havárií Martina Brundela s Jordanem, podobající se té letošní Fernanda Alonsa právě ve stejném místě. Brundel ale vylezl z auta a hned se ptal po třetím voze své stáje. Tehdejší doktor FIA Sid Watkins mu dovolil startovat, a tak byl závod znovu odstartován.

Většinu závodu Villeneuve vedl. O své vedení musel bojovat se stájovým kolegou Hillem. Ke konci závodu však z jeho vozu začal unikat olej a Hill jej předjel. Brit tak vyrovnal počet vítězství svého otce Grahama.

Villeneuve vyhrál svou první GP o tři závody později na Nürburgringu. Villeneuve toho roku vyhrál ještě třikrát, na rozjetého týmového kolegu Hilla to ale nestačilo. Do posledního závodu vstupoval Villeneuve s devítibodovým deficitem na Hilla. Musel by tedy vyhrát a Hill by nesměl dojet. V reálu to dopadlo přesně naopak, Villeneuve nedojel a Hill vyhrál.

Villeneuve ale vyhrál titul v roce 1997 ve slavném souboji se Schumacherem.

Soupis všech vydaných článků v této minisérii.

Úvodní foto: Wikipedia.com

Zdroj: wikipedia.com, stastf1.com

Kategorie:

Podobné články

Foto: autodrom-most.cz

Do Mostu přijede i obhájce loňského titulu série FIA Masters F1

TEXT Červnový víkend věnovaný historickým závodním vozů v Mostě navštíví šampion loňského ročníku s vozem Shadow DN5. ...více

20.01.2018 - 19:30,
foto: BMW Group - press

BMW v ČR postaví výzkumné centrum

TEXT Nedaleko Sokolova má vzniknout vývojový areál automobilky BMW, která zde chce testovat a vyvíjet průlomové technologie v oblastech elektrifikace, digitalizace, asistenční systémy a autonomního řízení vozů. ...více

16.01.2018 - 12:00,

Formule E našla titulárního sponzora ABB

TEXT První čistě elektrická platforma závodění si zapisuje další milník do své krátké historie. Navázala partnerství s ABB a jméno se nyní začalo objevovat před názvem šampionátu. ...více

15.01.2018 - 12:00,

Rosenqvist zvítězil v Marrákeši

TEXT + VIDEO Formule E má za sebou třetí závod čtvrté sezóny ve své krátké historii. Již po druhé jsme se podívali do severoafrické Marrákeše v Maroku. ...více

14.01.2018 - 17:16,

Doprodej Ferrari, Lotus, Schumacher

TEXT + FOTO Kdo dřív přijde, ten dřív bere. ...více

05.12.2017 - 18:48,

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka slouží jako ochrana proti SPAMU a robotům.
Vyplňte prosím prázné pole.