foto Vojta Konopištský (2018)

Rozpačitý vstup do sezóny Dušana Králika

TEXT + FOTO Rozhovor z prostředí autokrosu

Slovenský autokrosař Dušan Králik závodí v kategorii Buggy 1600. V závodech v Humpolci i Nyiradu měl blízko k pódiovému umístění, ale ani jednou to nevyšlo. Vojta Konopištský se ptal, proč.

Dušan Králik: Humpolec bol krasny pretek. Pekna a veľmi rýchla trať, ktorá mne osobne dosť vyhovuje. Mam rád rýchlosť, tak asi preto. V skratke - pretek v Humpolci bol super. Celkom sme sa držali na predných miestach a hlavne bolo to, že buggy fungovala bez chýb! Prišlo finále, kde som štartoval z druhej rady, teda zo 4. miesta. Po štarte som sa zaradil na 3. miesto a to som si držal takmer až do predposledného kola… bohužiaľ buggy mi z ničoho nič zhasla. Zistil som ,že pri podraďovaní pákou som nechtiac vypol motor. Bohužiaľ sme tým pádom odchádzali bez pohára domov.

V dalším závodě přišlo pro změnu vyloučení. Co se stalo?

O týždeň na to sa šiel druhý pretek Zóny Strednej Európy v Maďarsku - Nyirad. Mal som obavu z toho, že túto trať som nikdy predtým nejazdil. Tak aj vyzeral môj prvý tréning. Druhý bol už o mnoho lepší, myslím, že som mal 3. čas. Prvú rozjazdu som vyhral. Po jej skončení má zobrali hneď na váhu, kde mi oznámili, že sme ťažší o 17 kg. Prišla druhá rozjazda, kde som od štartu šiel na prvej pozícii a asi v poslednom kole som zbadal červenú vlajku - pretek bol zastavený. Opakovala sa tak druha rozjazda v ktorej som odštartoval opäť ako prvý. No, hneď v prvom kole má obehlo moje zadné koleso a to sme zistili, že príčina toho bola kolízia z Humpolca, kde do mna vo finálovej jazde narazil Philip Stenzl. Podarilo sa nám buggy opraviť a nastúpiť na 3. rozjazdu. Tam som to odkrúžil na 3. mieste. Finale som tak štartoval z druhej rady, teda z 5. miesta. Hned po štarte som sa dostal na 3. miesto a tak to udržal až do konca. Po skončení má hneď stiahli opäť na váhu, kde mi oznámili, že mám o 4 kg menej. To som dodnes nepochopil a nepochopím…

Už to nevrátime, treba sa pozerať dopredu a ísť ďalej. Škoda je, že domov sme šli opäť bez pohára. Ja len dúfam, že všetko zlé nás už postihlo a čaká nás už len dobré.