zdroj Tomáš Štuksa (2018)

Tomáš Štuksa: od buginky do rally

TEXT + FOTO Ve 14 letech už má hodně závodnických zkušeností

Tomáši Štuksovi je 14 let, a přitom toho stihl už docela hodně. Rallycross, autokros, okruhy, autoslalomy, a teď se věnuje rally. Vojta Konopištský se Tomáše vyptal na vše podstatné. Nejprve, jak to všechno vlastně začalo?

Tomáš Štuksa: Začalo to, když mě táta vytáhl na letiště, kde se půjčovaly buginky stošedesátky. Já se svezl, a táta hned věděl, že v tomhle chci pokračovat. Koupili jsme Buggy160 a začali závodit, což mě moc bavilo. Jezdil jsem asi rok, pak jsem přestoupil do Buggy125. V této třídě jsem vystřídal tři buginy. Poslední rok se 125kou byl opravdu vydařený, spousta beden a úspěchů. Následně jsem přestoupil do 250, kde jsem strávil dvě sezóny, které ale nebyly moc úspěšné. V autokrosu jsem měl spoustu smůly.

Brzy ses posadil i do závodního auta.

Ano, od devíti let jsem k tomu začal jezdit ve favoritu u Jirky Matějky v Rožmitálu. Auta mě moc chytla. Zčásti asi díky mému tátovi Markovi Štuksovi, kterému za vše moc děkuji, protože bez něj bych nebyl tam, kde jsem. Táta jezdí rally, momentálně s favoritem historiky.

Od 13 let jsem začal jezdit amater rally v Milovicích u Milana Blahouta se sériovým Nissanem Almera. Zkusil jsem rallycross, okruhy, autokros a nakonec rally. Rally mě okamžitě chytlo. Táta viděl, že mi to jde, a že mě to baví, takže jsme na další sezónu zrepasovali jeho rallyovou felicii. Felda je 16ka se závodním podvozkem atd. Prostě čistokrevný závoďák. Současně s tím jsem skončil autokros, protože jsem věděl, že rally je ta správná cesta. A táta to taky tak vidí. S felicií jsem se rozjezdil, podle táty mi to celkem jde, a jsem úspěšný.

Teď jsem začal ještě jezdit slalomy pod republikou s Peugeotem 106. V něm je akorát delší jednička a upravený podvozek. Je to super škola do rally. Nedávno jsem byl podruhé v životě na slalomu v Panenském Týnci, a odvezli jsme si domů zlato z mé třídy Junior. O tomto víkendu mě čekaly první republikové závody. Na Korábu a na letišti, kde je servis při Agropě.

Co máš v plánu dál?

Moji budoucnost bych rád směřoval do rally. V 16ti chceme nastoupit do poháru mládeže. Jak už jsem zmínil, tak mám momentálně závodní felicii na amater rally. Je to 16ka s hevlandem, podvozkem, tlumiči, brzdami atd. Prostě závoďák jak má být. Za všechno chci poděkovat hlavně tátovi!


Posádka Marek Štuksa, Ondřej Novák a jejich Škoda Favorit 136L na Rallye Vltava 2018

Podobné články

foto Vojta Konopištský (2018)

Rozpačitý vstup do sezóny Dušana Králika

TEXT + FOTO Rozhovor z prostředí autokrosu ...více

30.05.2018 - 12:18,
foto Honza Pořízek (2018)

Autokros - Přerov 2018

FOTO Třetí závod MMČR v autokrosu ...více

24.05.2018 - 18:27,

Tohle je motorsport

VIDEO + TEXT Reportáž a sestřih onboardů závodníka kartcrossu ...více

21.05.2018 - 22:59,
foto Vojta Konopištský (2018)

Pavel Vávra a Mazda RX8 4x4

TEXT + FOTO Zajímavý vůz na českých tratích ...více

10.05.2018 - 19:35,

Tak skvělý víkend jsem v autokrosu zatím nezažil

VIDEO + TEXT Reportáž a sestřih onboardů závodníka kartcrossu. ...více

25.04.2018 - 18:35,

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka slouží jako ochrana proti SPAMU a robotům.
Vyplňte prosím prázné pole.