foto Jiří Laštůvka (2018)

Jarní dakarské setkání v zimní režii

FOTO + TEXT Co všechno bylo v Sosnové k vidění.

Zimní offroadová motoristická sezona připravuje v lednu pro své příznivce dvě velké sportovní akce. Legendární Dakar, který několik posledních sezon „trápí“ piloty i jejich techniku na náročných tratích jižní Ameriky. Druhá je Africa Eco Race, jejíž organizátoři se pokoušejí oživit zašlou slávu původního afrického Dakaru. Průsečíkem obou akcí je Autodrom v Sosnové u České Lípy. MOGUL Dakar Setkání 2018. Letos se konalo 18. března 2018, a to již počtvrté. Divákům se představila drtivá většina českých týmů startujících na lednových akcích. V depu se prezentovaly týmy Big Shock Racing, Tatra Buggyra Racing, Barth Racing, Klymčiw Racing, South Racing a další. Oživením nejen v depu, ale i na připravené offroadové dráze autodromu byly kamiony Renault špičkového dakarského týmu MKR Racing. Zdatně jim sekundovaly Tatrovky 815 různého stáří a v různých modifikacích. Provedení 4x4 nebo 6x6. Doplňoval je krásně nastrojený bílo-žlutý kamion LIAZ se startovním číslem 627.

Kamiony se po okruhu naháněly s mohutnými offroady. Fordy, Toyoty, Mitsubishi, Suzuki a další speciály řádily na skocích a užívaly si jízdu ve volném terénu. Ranní jízda na tvrdém promrzlém povrchu, polední v bahně rozryté dráhy a odpolední v hlubokých vyježděných kolejích po kamionech. Vše bravurně zvládaly. Aby ne, když je pilotovali mistři volantu. Zamaskováni na dráze nebyli poznat, ale vše si vynahradili na autogramiádě, kde rozdávali úsměvy a podpisy na všechny strany. Fanoušky přišel pozdravit tatrovák tělem i duší Tomáš Tomeček. Pilot, který se letos v závodě Africa Eco Race umístil na skvělém druhém místě, když celou soutěž absolvoval v kabině své Tatry sám. O to se doposud nikdo nepokusil, natož aby soutěž dokončil na stupních vítězů. Fantastický výkon!

Za dakarský tým Tatra Buggyra Racing Martin Kolomý s Martinem Šoltysem. Big Shock Racing prezentoval nejmladší český pilot kamionu na Dakaru Martin Macík. Řidiče sportovních offroadových speciálů zastupoval Tomáš Ouředníček z týmu South Racing a Boris Vaculík z Barth Racing. Špičkové závodní kamiony Renault z racing team MKR Technology, pilotovali Marcel Sítník a Holanďan Martin van den Brink.

Pro motorkáře a čtyřkolkáře z týmů MRG, Barth Racing a Klymčiw Racing to bylo na trati rozježděné kamiony hodně složité. Přesto předvedli své stroje, a za celý den rozdali stovky podpisů. Zaslouženou pozornost budila především úspěšná česká čtyřkolkářka Olga Roučková, které se jako první Češce podařilo dokončit Dakar.

Pořadatelé připravili pro závodníky i diváky krásnou akci. K absolutní dokonalosti scházela maličkost. Přívětivé počasí. To si ale postavilo hlavu. A tak jarní dakarské setkání proběhlo v zimní režii.

Podobné články

zdroj AER (2018)

Dvakrát více Africa Eco Race v TV

TEXT Přibude hodin, programů i TV kanálů ...více

19.06.2018 - 16:26,
foto Jiří Pernica (2018)

Dakarky na Kopřivnických dnech techniky 2018

FOTO Dakarská sekce v areálu Tatry ...více

14.06.2018 - 11:58,
foto Prokop Siwek (2018)

Tomeček předvedl tři Tatry, ale kde je ta závodní?

TEXT + FOTO Tom racing se zúčastnil Kopřivnických dnů techniky ...více

11.06.2018 - 20:59,
zdroj Turkmen Desert Race (2018)

Start na Turkmen Desert Race zlevní přihlášku do Afriky

TEXT Turkmen Desert Race a Africa Eco Race pod jednou hlavičkou ...více

04.06.2018 - 21:26,
zdroj fb Fazekas Motorsport (2018)

Morocco Desert Challenge se třemi desítkami kamionů

TEXT + FOTO Preview Jiřího Vintra ...více

13.04.2018 - 02:12,

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka slouží jako ochrana proti SPAMU a robotům.
Vyplňte prosím prázné pole.