foto Tomáš Čapek (2018)

Povedená i nepovedená Kopná

FOTO + TEXT Fotogalerie a reportáž

Dne 7. dubna 2018 se v okolí Slušovic konal první podnik Rallysprint série, 24. Vančík Rallysprint Kopná. Pořadatel hrozil, že se závod neuskuteční, pokud jej Autoklub ČR nepřidělí i do mistrovství republiky v historických automobilech. Vše dobře dopadlo a na Kopnou se přihlásilo neuvěřitelných 114 posádek.

Do Kopné letos dorazil její několikanásobný vítěz Tomáš Kostka se spolujezdcem Lukášem Kučerou, z Polska přijeli Gregorz Grzyb a Lukasz Habaj a chystala se česká premiéra vozu Hyundai i20 WRC v rukou Antonína Tlusťáka a Ivo Vybírala. Ze Slovenska přijela posádka Martin Koči, Radovan Mozner se Škodou Fabia R5. Nechyběl vůz Porsche nebo jedna Fabia WRC.

Celkově se tedy bylo na co těšit.

Náš plán být ve Slušovicích už v pátek se rozsypal hned na začátku. Přijeli jsme bohužel až po shakedownu, takže z pátku se mi nepodařilo vytvořit žádný výstup.

Štěstí se nás nedrželo ani druhý den ráno.

Naše auto odmítlo startovat a tak jsme se ocitli bez možnosti dopravy.

První varianta náhradního vozu byla hned na začátku zamítnuta. Jirka Pohlídal nám ochotně nabídl svou pracovní dodávku, která ačkoliv se pyšnila 120ti koňmi, tak se diskvalifikovala velikostí malého autobusu. Zachránit nás musel redakční kolega Tomáš Bartoň. Než se k nám ale dostal, už dávno odstartovala první rychlostní zkouška a byl nejvyšší čas přesunout se do servisu natočit potřebné rozhovory.

Po první sekci vedl Tomáš Kostka s náskokem 10 vteřin před Grzybem, následovali Vlček, Habaj a Tlusťák.

V předokolkách vedl mladý Erik Cais s Ondřejem Krajčou. S 11 vteřinami ztráty se na druhém místě usadila posádka Svačina, Popelková. Třetí místo držela posádka Semerád, Těšínský.

Po troše offroadu jsme se dostali na zajímavé místo na RZ 4 - Kopná.

Krásné místo, jen jsem ten den neměl to focení zrovna v ruce.

Na této RZ došlo k zajímavému důvodu jejího zastavení. Z nám neznámého důvodu vzplál balík retardéru a zkouška musela být zastavena. Rally rádio přineslo několik různých zpráv, od nedopalku z cigarety po plamen z výfuku. Pravdu už se asi bohužel nedozvíme.

Po této sekci Kostka stále držel první místo. Na druhém místě stále figuroval Grzyb následovaný Vlčkem. Habaj měl mnou nezjištěný problém a na čtvrté místo se posunul Tlusťák. Na páté místo vyskočil Filip Mareš s Janem Hlouškem.

V předokolkách došlo také k malé změně. Po výletu mimo trať opustil třetí místo Semerád a nahradila ho posádka Jan Talaš Jan, Zbyněk Pils. Na čtvrtém místě seděl Horák následovaný Lukašíkem.

Závod se přehoupl do poslední sekce.

Pro nás to znamenalo přejezd na poslední RZ 6 - Kameňák.

Zajímavé místo, ale pro tentokrát spíše na podívání, než na focení.

No, a jakže to celé nakonec dopadlo?

Kostka stylem start - cíl dokázal obhájit loňské vítězství. Na druhém místě nakonec skončil Tlusťák, který v poslední části soutěže opravdu hodně přidal. Třetí příčka připadla Vlčkovi. Na čtvrté místo se propadl Grzyb a páté místo obsadil Mareš.

Neméně dramatická byla situace v předokolkách. Na RZ 5 udělal Cais chybu a propadl se až na pátou příčku. Dokázal ale zapracovat a fantasticky urval třetí místo. Na druhém místě skončil Talaš se ztrátou jedné vteřiny na vítěze, Marcela Svačinu.