foto Prokop Siwek (2018)

Ach, ta dakarská hesla

TEXT Podoba Rally Dakar 2019 a její pražská prezentace

Pořadatelé Rally Dakar v minulém týdnu v Praze prezentovali aktuální představu o trase, délce a termínu Dakaru 2019. Původně se měli ukázat už o týden dříve a prezentovat úplně jinou trasu, jenže jim těsně před tím odřekly skoro všechny země, které pro Dakar 2019 připadaly v úvahu - Chile, Ekvádor, Bolívie a vlastně i Argentina, kde dřívější boom opadl a momentálně je větší zájem o návrat závodů formule 1.

Takže zůstalo pouze Peru, což do Prahy přijel oficiálně oznámit Xavier Gavory, ředitel závodní sekce. Dříve s ním jezdíval i Marc Coma. Tehdy i teď si situaci před závodníky a novináři ulehčovali tím, že po prezentaci nedávali veřejný prostor k dotazům a tedy nepovolili vznik diskuse. Jejich zaměstnavateli Amaury Sport Organisation jde samozřejmě hlavně o to, aby zaznělo, co má zaznít. Své zástupce vždy výborně vybaví různými hesly, i když každý rok jinými.

Když bylo třeba obhájit si vysoké nadmořské výšky a totálně zmoklou Bolívii, byl to "nejtěžší závod na světě". Letos se nepodařilo dohodnout ani symbolický start nebo přejezd přes další zemi kromě Peru, a tak je třeba prodat jako plus to, že se Dakar zcela nedakarsky pojede v jedné jediné zemi. Nová hesla tedy zní "100% Peru = 100% Dakar" a "nejafričtější Dakar v Jižní Americe". Komentář k prvnímu heslu nemám, protože je zcela prázdné, druhé heslo zřejmě odkazuje na to, že se Dakar pojede v písku, údajně ze 70 procent. Ovšem, představa, že Afrika je jen písek, nebo že se bývalá Rally Paříž - Dakar konala jen v písku, je komická a uvěřitelná asi tak, jako že se Dakar nachází v Jižní Americe.


Foto Buggyra Media

Zajímavější jsou spíše vedlejší informace, které zazněly vysoko nad Prahou v honosném prostředí Žižkovského vysílače, kam se dakarská předváděčka přesunula z holešovického Parkhotelu. Po letošní zkušenosti s peruánskými dunami, které vyškolily velkou část závodního pole a ukázaly, že většina asistencí si s nimi neporadí, museli přijmout opatření, aby se jim závod nerozpadl už v první půlce. Kdo v ní tedy odstoupí, může se po asistenčních trasách dopravit do místa odpočinkového dne, a odtud pak pokračovat ve druhé půlce závodu, i když v oddělené klasifikaci a zřejmě dle nějak speciálně vytvořeného startovního pořadí do etap. Tato úprava pravidel by se měla týkat pouze automobilů a kamionů, motocyklisté a čtyřkolkáři budou mít smůlu jako dřív.

Jelikož se bude po Peru jezdit křížem krážem, dokola, a tam a zpět, ubude otravných nekonečných přejezdů mezi bivakem, startem a cílem etap. Je to sice z nouze ctnost, ale rozhodně je to plus. Méně příznivá je informace o délce závodu, zkrátí se totiž o tři dny. Rally Dakar 2019 začne 6. ledna 2019 v Limě, a tamtéž i 17. ledna skončí. Závod bude  tvořit deset etap včetně tradičního prologu a závěrečné krátké etapy. Znamená to tedy, že Dakar 2019 bude mít jen osm regulérních závodních dní. Proto se množí označení jako "nejdražší mistrovství světa v historii", "osmidenní Šestidenní" a "Baja Peru". Což jsou naopak hesla, která se pořadatelům Dakaru asi moc líbit nemohou.

Xavier Gavory nás také seznámil s dlouhodobějšími plány A.S.O. Chtějí se více zaměřit na kategorii malých dvoumístných buginek, a pomocí nově založené agentury také na poskytování cestovních služeb spojených s Rally Dakar, pro závodníky, doprovody i komerční klienty.

Pražskou prezentaci potřetí pořádala stáj Buggyra, jejíž zástupci se nechali slyšet, že v týmu nad oznámenou trasou převládá spokojenost. Na reakce dalších týmů si budeme muset ještě počkat. Přihlášky na Rally Dakar 2019 jsou otevřené od 21. května, motocyklisté a čtyřkolkáři se mohou hlásit do 15. července, ostatní závodnici do 1. listopadu.

Podobné články

foto Pavel Herm (2018)

RC Truck Rally jde do finále

TEXT + FOTO + VIDEO Přijďte se podívat na RC Africa Eco Race. ...více

21.09.2018 - 00:12,
foto Buggyra Racing (2018)

Beduín, beduín, beduín

TEXT Nová smlouva mezi Tatrou a Buggyrou. ...více

30.07.2018 - 20:39,
foto Prokop Siwek (2018)

Pracovní sobota v Tom Racingu

FOTO Příprava Tater na další závody, ...více

14.07.2018 - 17:50,

Pouštní liška a Pouštní zebra

VIDEO Tadeáš Šíma (Na kole přes Afriku) a Tomáš Tomeček (Africa Eco Race) se poprvé setkali v lednu 2018 u Růžového jezera v Dakaru. Tomeček tam slavil druhé místo v závodě, kterého dosáhl unikátní sólo jízdou v kamionu Tatra. ...více

12.07.2018 - 16:31,
foto Petr Skřivánek (2018)

Prezentace AER a Tomečka ve Světě motorů na ČT Sport

TEXT Afrika a Tomeček letos pošesté v České televizi ...více

11.07.2018 - 14:50,

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka slouží jako ochrana proti SPAMU a robotům.
Vyplňte prosím prázné pole.