foto AER (2017)

Africa Eco Race 2018 - novinky z najíždění trasy

TEXT + FOTO Třetina trasy bude nová!

Africa Eco Race, nástupce Rally Dakar na africkém kontinentu, slaví desáté výročí. Závod z Monaka do Dakaru je každým rokem mohutnější, přesto stále zůstává nejvěrnější odkazu Thierryho Sabina, zakladatele dakarského závodění. Pořadatelé pro ročník 2018 nachystali z jedné třetiny novou trasu - pojďme si ji představit blíže.

Za vznikem Africa Eco Race stojí trojice dakarských legend a opravdových milovníků Afriky: Jean Louis Schlesser, Hubert Auriol a René Metge. V roce 2008, při prvním ročníku závodu, tvořila jeho konvoj stovka vozidel a 300 lidí. Nyní to bude již 250 vozidel a 600 lidí. Nic se ale nemění na hlavních důrazech závodu - minimum zbytečných přejezdů, co nejvíce startů a dojezdů rovnou do bivaku, umístění bivaků do pouště, dál od civilizace, důraz na bezpečnost účastníků a spolupráci s místními vládami Maroka, Mauretánie a Senegalu.

TV vysílání: každý den Eurosport (59 zemí), Eurosport 2 (46 zemí), Motorsport TV (40 zemí), live show z bivaku na facebookové stránce Africa Eco Race.

Stručný program Africa Eco Race 2018:
29.-30. prosince 2017 administrativní a technické přejímky v Mentonu, odkud pak účastníci přejedou do Monaka a své stroje tam umístí do uzavřeného parkoviště;
31. prosince 2017 slavnostní start před slavným sportbarem Stars´N´Bars v Monaku, poté přejezd na trajekt v Sété
2. ledna 2018 start první etapy v Maroku
12 etap - 5x Maroko, 6x Mauretánie, 1x Senegal, 1 den odpočinkový den v Dakhle, 6500 km (naprostá většina závodních)
14. ledna 2018 cíl u Růžového jezera v Dakaru v Senegalu

Zápisky skupiny, která najížděla a připravovala trasu pro AER 2018:
Na cestách strávili čtyři týdny, za sebou mají tisíce naježděných kilometrů – a výsledkem je, že třetina trasy bude nová! Kde to bylo jen trochu možné, tam pořadatelé při najíždění trati kladli důraz na vyhýbání se rozbitým kamenitým úsekům v Maroku a velbloudí trávě v Mauretánii.

Není jednoduché najít něco nového v Maroku, když tam tudy konvoj prostě musí během pěti dnů prosvištět od severu k jihu. Přesto se podařilo najít nové úseky v prvních třech etapách, dále rozvinout čtvrtou etapu okolo Laayoune a pátá – ta je úplně nová. Organizátoři totiž našli a dokázali využít trasu, která se jezdívala v těch nejslavnějších dobách, kdy se ještě jezdil původní závod Rally Paříž - Dakar!

V Maretánii nebylo najíždění vůbec jednoduché. Probíhá tam totiž zlatá horečka, lidé kopou spousty jam a snaží se najít nějaké ty drahé kovy. Proto se také v poušti objevila spousta cest, které nikam nevedou. Přesto se závodníci dočkají nejvíce novinek právě v Maretánii!
Kompletně nová bude hned první etapa z marocko-mauretánských hranic. Skvělá bude etapa s názvem 500 mil. Ta bude mít dva dny a po první části budou závodní stroje odpočívat v Parc Fermé. Největším hitem celého závodu by se mohla stát smyčka o 350 kilometrech okolo města Amodjar. Náročné terény, nádherná krajina, 95% písku a k tomu až tak obrovské duny, že takové byly i v předchozích devíti ročnících Africa Eco Race k vidění jen zřídka. Start v srdci nádherného kaňonu umožní užít si krás tamní krajiny i doprovodům. Pozměnit se podařilo i poslední mauretánskou etapu, která vede k hranicím se Senegalem.

Závěrečná Senegalská "mávací" etapa zůstává radostí a zaslouženou odměnou všem, kteří dokáží dosáhnout cíle nádherného dobrodružství s názvem Africa Eco Race.

Podobné články

RC TRUCK RALLY: Africa Eco Race 2018 - report

VIDEO Parádní bitvy, technické průjezdy, rychlé pasáže, crashe. Finále seriálu RC Truck Rally 2018 obstaral závod Africa Eco Race, a my vám z této skvělé akce přinášíme reportáž včetně rozhovorů s ředitelem RC Truck Rally a jeho čerstvým vítězem. ...více

17.10.2018 - 21:39,
zdroj ČT1 (2018)

Tomeček v pořadu Gejzír na ČT1

TEXT Povídání, záběry z trati i z Tomášovy dílny. ...více

11.10.2018 - 23:41,

RC TRUCK RALLY Semín 2018 - Africa Eco Race

VIDEO Jediné RC závody dakarských kamionů na světě! // World unique RC Dakar truck racing!  Africa Eco Race, Autokemp Semín 2018: Kamaz, Tatra, Scania, Iveco, Renault, Man, Ginaf. ...více

10.10.2018 - 23:21,

Přes 8 milionů přehrání!

VIDEO Nejúspěšnější video z produkce Motorsport revue ...více

09.10.2018 - 19:06,
foto Pavel Herm (2018)

RC Truck Rally jde do finále

TEXT + FOTO + VIDEO Přijďte se podívat na RC Africa Eco Race. ...více

21.09.2018 - 00:12,

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka slouží jako ochrana proti SPAMU a robotům.
Vyplňte prosím prázné pole.