foto Petr Skřivánek (2018)

Čapka rallysport premiérově startuje na Africa Eco Race

TEXT + FOTO Do Dakaru vyráží Tatra, se kterou bude závodit Petr Čapka se Zdeňkem Vodou.

Petr Čapka a Zdeněk Voda se pod hlavičkou týmu Čapka rallysport vydávají splnit si klukovský sen o Dakaru. Se závodní Tatrou 815 se zúčastní Africa Eco Race, nástupce původní dakarské rally na africkém kontinentu.

„Nikdo nemůže ani tušit, kolik pidikroků vedlo k tomu, že sedíme ve francouzském Mentonu a úspěšně máme za sebou administrativní a technické přejímky,“ kroutí hlavou Petr Čapka a nadšeně pokračuje: „Naše Tatra je v parc fermé a my se neskutečně těšíme do Monaka na slavnostní start a na celý Africa Eco Race!“

V roli závodníků jsou oba nováčky, dakarské zkušenosti již ale nasbírali. Čapka například dlouhá léta vyráběl polepy pro tovární dakarské Tatry a jako mechanik Aleše Lopraise se podílel na jeho třetím místě v Rally Lisabon - Dakar 2007. Později jezdil v rámci Africa Eco Race s asistenční Tatrou v týmu Tomáše Tomečka.

Zdeněk Voda shodou okolností o něco dříve také spolupracoval s Tomečkem, věnoval se marketingu. Na dvou Dakarech v Jižní Americe pracoval jako mechanik Czech Dakar Teamu, jenž vedl Marek Spáčil. S Čapkou o sobě věděli, ale v jednom týmu se nikdy nepotkali. Propojil je až další dakarský závodník Martin Kolomý.

Do Afriky vyráží s Tatrou, kterou míval v týmu Tomeček a závodil s ní André de Azevedo. Později ji vlastnil Peter Jerie a pod vedením Róberta Kasáka sloužila na Rally Dakar jako rychlá asistence. Od Jerieho ji v roce 2015 koupil Petr Čapka. „Podvozkově se jedná o poslední evoluci na bubnových brzdách, pod kterou se zásadně podepsal konstruktér Radek Smolka,“ přibližuje navigátor a mechanik Zdeněk Voda. „Tatra má měchy pod rámem, je osazena tlumiči Reiger. Motor je původní vzduchem chlazený dvanáctiválec, tedy vysoce spolehlivá pohonná jednotka.“

Závod Africa Eco Race absolvují Čapka s Vodou bez podpory asistenčního vozu. Nutné náhradní díly si vezou na korbě závodní Tatry, která tak ztěžkla o několik stovek kilogramů. „S pořadateli jsme náš plán raději konzultovali dopředu, a první reakce byla zamítavá,“ připomíná Čapka počáteční obtíže s přihláškou do závodu. „Naštěstí už jsem se několikrát Africa Eco Race účastnil, a tak ředitel Jean-Louis Schlesser řekl ano, ten člověk ví, do čeho jde, toho pustíme bez asistence. Díky za to,“ dodává pilot Tatry, která svým červenobílým designem odkazuje na původní barvy kopřivnických „dakarek“. Podobizna Thierryho Sabina na bocích kabiny se zase vztahuje k sedmdesátiletému výročí narození zakladatele dakarského závodění.

Na místě nejsou velká slova o umístění, cílem nové české dakarské posádky je spatřit legendární Růžové jezero. „Rádi bychom za takovou šanci poděkovali našim partnerům, bez kterých bychom na nic podobného nemohli ani pomyslet. Patří mezi ně Stavebniny DEK, ÚRS CZ, Intercars, Tigrol, Pirelli, Včelařství Vysočina, Autoskla trade, Čapka technology, Bep eco, Rádio Beat, Jiří Vyhnal, mateřská škola Blanická v Olomouci. Za odvoz auta na přejímky děkujeme společnosti HT Group a za vstřícný přístup a rady při přejímkách Tomáši Tomečkovi,“ uzavírají Petr Čapka a Zdeněk Voda.

Africa Eco Race 2019 slavnostně v Monaku zahájí slovenská topmodelka Adriana Sklenaříková. Poté se celý konvoj trajektem přeplaví do marockého Nadoru, kde 1. ledna odstartuje první etapa. Účastníky čeká pět etap v Maroku, šest v Mauritánii a jedna v Senegalu. A mezi tím jeden volný den v Dakhle na břehu Atlantského oceánu. Dohromady ujedou šest tisíc kilometrů, z toho čtyři tisíce závodních včetně maratonské dvojetapy. Vítěze v cíli u Růžového jezera nedaleko Dakaru poznáme 13. ledna 2019.

Podobné články

RC dakarské modely doplní Dakar setkání

TEXT + FOTO + VIDEO Přijďte se podívat na kamiony RC Truck Rally. ...více

18.03.2019 - 20:34,
foto Petr Skřivánek (2018)

Seznam účastníků Dakar setkání 2019

TEXT O dvě legendy více než loni. ...více

17.03.2019 - 20:24,
zdroj loprais.cz

Sekci Do Dakaru ozdobí legendární dakarští vítězové

TEXT Představujeme účastníky sekce Do Dakaru na Dakar setkání 2019. ...více

11.03.2019 - 19:38,
foto Pavel Šimek (2017)

Dakar setkání 2019 se blíží

TEXT + VIDEO V Sosnové se bude na co dívat! ...více

07.03.2019 - 21:00,
foto Rostislav Recman (2019)

Beseda s Tomášem Tomečkem přilákala vysokou návštěvu

FOTO V Příboře to stálo za to. ...více

07.03.2019 - 20:51,

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka slouží jako ochrana proti SPAMU a robotům.
Vyplňte prosím prázné pole.