foto Prokop Siwek (2016)

Coma představil matnou vizi Dakaru 2017

V Praze se prezentovali zástupci jihoamerické Rally Dakar.

Po nedávné návštěvě Jeana-Louise Schlessera a Africa Eco Race - The Race To Dakar se v Praze prezentovali také zástupci jihoamerické Rally Dakar. Marc Coma a Xavier Gavory přítomným hostům, kteří se rekrutovali především z řad loňských účastníků závodu, představili některá čísla z Dakaru 2016, a potvrdili, že příští ročník se bude týkat třech jihoamerických zemí.

K tradiční Argentině se opět na pár etap připojí Bolívie a zcela symbolicky přibude Paraguay. Její hlavní město Asunción bude 2. ledna 2017 hostit slavnostní start, po kterém závodníci okamžitě zemi opustí a po mostě přejedou do Argentiny. Motorkáři budou mít své stroje připravené přímo v Asunciónu, na všechny ostatní včetně doprovodů bude kvůli ceremoniálu v Asunciónu čekat přejezd v délce 1200 km. To je velký rozdíl oproti Schlesserově závodu, který si úvodní slavnosti odbývá před zraky Evropy v prestižním Monaku, odkud se jeho účastníci následně společně s veškerou technikou během pár hodin přeplaví do Maroka a v podstatě rovnou z lodi startují do první soutěžní etapy. Stroje si tak mohou nachystat doslova pár dní před lednovým startem, zatímco do Jižní Ameriky je třeba vše poslat už v listopadu.

Pro zařazení Paraguaye hovořilo hned několik důvodů. Klasický start v Buenos Aires už netáhne, z původního milionu nadšených diváků přímo v ulicích argentinského velkoměsta zůstalo jen pár desítek tisíc. V příštím roce tedy tamní obyvatelé uvidí pouze cíl soutěže. Organizátoři letos chtěli za každou cenu k Argentině a Bolívii přidat ještě třetí zemi, a po rázném odmítnutí vlád Chile a Peru jim téměř žádné reálné možnosti nezbyly. A jako další důvod, možná malinko úsměvný, uvádějí pořadatelé to, že se v Paraguayi v posledních dvou letech konal rallyový závod Desafío Guaraní. Snad tím míní, že díky tomu by povědomí místních obyvatel o dálkových soutěžích mohlo být na vyšší úrovni, než je tomu třeba v Bolívii.

Účastníci pražského setkání, které je součástí prezentační tour dakarských organizátorů z Amaury Sport Organisation (A.S.O.), obdrželi materiály vztahující se především k edicím závodu v éře po jeho odchodu z Afriky v roce 2008. Víme už například, že se na deseti tisíci metrech čtverečních plochy bivaku denně pohybuje okolo 2800 lidí, kteří sní 7000 porcí jídel a v součtu za soutěž vyprodukují 94 tun odpadu. Zajímavější by ale byly údaje o vývoji výše startovného a dalších plateb, či ta pro závodníky nejdůležitější čísla, tedy kolik kilometrů závodních, kolik přejezdových a kolik zcela vypuštěných nakonec jednotlivé jihoamerické ročníky obsahovaly. Víme jen, že loňská trasa měla měřit celkových 9000 km a z toho zhruba polovinu měly tvořit závodní etapy, jenže povodně a později horka plány pořadatelů řádně zkrouhly. Pro srovnání, Africa Eco Race nabízí v prakticky stejném termínu závod o délce 6500 km z velké většiny složený pouze z navigačně náročných měřených úseků v horských terénech, písčitých dunách a kamenitých pouštích s cílem v opravdovém africkém Dakaru u legendárního Růžového jezera.

K Rally Dakar 2017 je k zatím k dispozici pouze termín 2. až 14. ledna a velmi přibližný plánek trasy, bohužel bez kilometráže a dalších podrobností, které dle vyjádření sportovního ředitele závodu Marca Comy v tuto chvíli prostě ještě sami organizátoři nevědí. Mezi přítomnými závodníky a dalšími členy týmu nezavládlo valné nadšení po zjištění, že se charakter závodu oproti předchozím letům nijak nezmění. Stále se bude z valné většiny jednat o kombinaci velmi rychlých a nebezpečných cest obvykle s minimální potřebou navigace a úseků položených vysoko v horách, včetně odpočinkového dne v bolivijském La Pazu. Ten leží 3600 metrů nad mořem a tamní řídká atmosféra jistě zanechá na odpočívajících jezdcích silný dojem.

Obvyklý prostor na dotazy z pléna se při pražské prezentaci bohužel nekonal, a tak si na detailnější informace budeme muset počkat, až je A.S.O. uvolní. Není na to ale mnoho času, protože přihlášky na Rally Dakar 2017 budou otevřeny již 15. května, přičemž konkurenční Africa Eco Race přijímá zájemce již od 15. dubna.

Podobné články

RC TRUCK RALLY: Africa Eco Race 2018 - report

VIDEO Parádní bitvy, technické průjezdy, rychlé pasáže, crashe. Finále seriálu RC Truck Rally 2018 obstaral závod Africa Eco Race, a my vám z této skvělé akce přinášíme reportáž včetně rozhovorů s ředitelem RC Truck Rally a jeho čerstvým vítězem. ...více

17.10.2018 - 21:39,
foto Jiří Vacek (2018)

Ollie Roučková poprvé testovala Mavericka

TEXT + FOTO + VIDEO Testu v Milovicích se zúčastnil i Martin Jeřábek. ...více

12.10.2018 - 12:03,
zdroj ČT1 (2018)

Tomeček v pořadu Gejzír na ČT1

TEXT Povídání, záběry z trati i z Tomášovy dílny. ...více

11.10.2018 - 23:41,

RC TRUCK RALLY Semín 2018 - Africa Eco Race

VIDEO Jediné RC závody dakarských kamionů na světě! // World unique RC Dakar truck racing!  Africa Eco Race, Autokemp Semín 2018: Kamaz, Tatra, Scania, Iveco, Renault, Man, Ginaf. ...více

10.10.2018 - 23:21,

Přes 8 milionů přehrání!

VIDEO Nejúspěšnější video z produkce Motorsport revue ...více

09.10.2018 - 19:06,

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka slouží jako ochrana proti SPAMU a robotům.
Vyplňte prosím prázné pole.