foto Tomáš Čapek (2017)

Izach ml. se spartakem na Podbrdské 2018

TEXT Blíží se derniéra modrého spartaka?

Říká se, že buď má dobrý závodní jezdec dar od boha, nebo mohou svou roli zahrát geny. Příkladem druhé varianty je dozajista Vratislav Izach mladší. Po svém otci, který nás nedávno bohužel opustil, zdědil jak řidičské umění, tak zamilovanost do poměrně exotických závodních strojů. Vysvětlení? Je jednoduché. Vratislav Izach starší několik let brázdil tratě českých rally s velice exotickou Škodou 1202 zvanou „stejšnou“. Byla to asi jedna z nejrychlejších sanitek na našem území a pamětníci dají za pravdu, že Izach starší se s tím příliš nemazlil. Jeho syn Vratislav mladší se v posledních letech ukázal ve velice dobrém světle za volantem dalšího nestandardního vozu, a to Škoda 440 Spartak z dílny Ondřeje Šolína.

Kdo zná Vráťu mladšího, ví, že je to srdcař a povětšinou bere své účasti v závodech jako zodpovědnost a poslání hlavně pro oko diváka. Jeho oblíbená věta, kterou přebral od svého otce, je „divák si zaplatil, divák musí něco vidět“. Možná trochu paradoxně s jeho rozevlátým jízdním stylem (ono se s tím autem ani jinak jet nedá) přišly v nedávné minulosti i nějaké pěkné výsledky. Přeci jen, třetí místo ve třídě H8 za dvojicí Hlavatý, Kdér, a 15. místo absolutně na loňském Podbrdském setkání legend něco znamenají.

Za pár odjetých závodů se Spartakem, ve kterém je motor VAZ 1,7, si Vráťu mladšího oblíbil nejeden fanoušek historických aut. Bohužel nejen pro ně tu máme poněkud smutnou zprávu. Na letošním VII. Podbrdském setkání legend dojde k malému loučení spojení Izach a modrý Spartak. Na sedačku spolujezdce pro tentokrát usedne jeho velký kamarád Jiří Seliger, který většinou sekunduje svými průjezdy s červenou Škodou Octavia TS.

Proč je nutné dopřát modrému Spartaku trochu klidu, popisuje sám Vratislav Izach ml.: „Auto jako takové bylo stavěné spíše na okruhové závody a maximálně závody do vrchu. Při těchto závodech přeci jen panují přívětivější podmínky. Po několika závodech rally se nám bohužel Spartak začal rozpadat pod rukama. Je problém s brzdami, s nápravami, řízením atd. Vezměte si, že základ podvozku je postaven na původní verzi Škody Tudor 1946 (výkon 32 koní). Konstruktéři to tenkrát opravdu nestavěli na limity 190 km/h, kterých to auto dneska jede. Nemluvě o nedostatku náhradních dílů, které už opravdu také nejsou. V posledních dnech jsme auto připravovali na závody. Povedlo se nám vylepšit brzdy a dokonce i motor. Spartak pojede jako za mlada, ale asi naposledy.“

Vratislav Izach mladší dodává: „Podbrdskou rally bereme jako takovou malou rozlučku s tímto krásným vozem. Určitě se s ním ještě budeme chtít někde sklouznout, ale jestli to budou soutěže, jako je třeba Podbrdské setkání legend, to není jisté. Auto postavil náš bezva kamarád a také jezdec rally Ondřej Šolín a jemu patří velký dík, že nám vůbec dovolil s ním takto závodit. Budeme rádi, když nám fanoušci na Podbrdské soutěži budou držet palce a my se na oplátku pokusíme je trochu pobavit.“

Vratislav Izach ml. závodění na hřebík pověsit nechce. Bohužel je dnes vše o finančních možnostech, takže se nechme překvapit, co z jeho snů se mu podaří splnit.

Podobné články

foto Jan Sekuj (2018)

Austrian Rallye Legend 2018

FOTO Krásná rally se smutným koncem. ...více

23.09.2018 - 18:46,
foto Jan Sekuj (2018)

Barum rally 2018 - historici od Honzy Sekuje

FOTO Star rally a Legendy na Barum Czech Rally Zlín 2018. ...více

04.09.2018 - 22:00,
foto Jaromír Beneš (2018)

Invelt Rally Pačejov Historic 2018

FOTO Pátý závod MČR v rally historických automobilů. ...více

05.08.2018 - 19:32,
foto Buggyra Racing (2018)

Beduín, beduín, beduín

TEXT Nová smlouva mezi Tatrou a Buggyrou. ...více

30.07.2018 - 20:39,
foto Jaromír Beneš (2018)

Skvosty s vůní benzínu 2018 - fotogalerie

FOTO Fotogalerie z výstavy v prostoru DEPO2015 v Plzni. ...více

26.07.2018 - 20:00,

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka slouží jako ochrana proti SPAMU a robotům.
Vyplňte prosím prázné pole.