foto Tomáš Čapek (2017)

Podobu 1. Podorlické rally 2019 určují hlasováním posádky

TEXT Pro netradiční cestu se rozhodli pořadatelé závodu ČMPR 2019.

Pořadatelé Podorlické rally, která rozšířila kalendář ČMPR 2019, se rozhodli nechat o letošní koncepci svého závodu spolurozhodnout samotné posádky. Hlasování probíhá na facebookové stránce Podorlické rally a končí už v neděli 10. března! Obě varianty najdete ve spodní části článku.

Nejprve něco k samotné 1. Podorlické rally 2019:

Chtěli bychom vám přiblížit nový závod v kalendáři ČMPR, 1. Podorlickou rally 2019. Kdekdo si řekne, že je to stejný závod jako Rally Orlické hory. V podstatě ano, jen s tím rozdílem, že ho organizuje tým jiných lidí, než kteří pořádali Rally Orlické hory a Rally Sudety.

Soutěž přiblíží zástupce ředitele Kamil Bartoš: „V roce 2011 se Jirka Procházka nechtěl spokojit s tím, že z Matrix Rallye Kostelec nad Orlicí se stala MČR ve sprintrallye, a chtěl u nás pokračovat soutěžemi pro amatérské závodníky. Nějakých sedm let tady pořádal rally Jirka Procházka se svým týmem. Postupně v Rychnově nad Kněžnou, Opočně a Vamberku. Po nějakých událostech a problémech se Rally Orlické hory 2016 neuskutečnily a o dva roky později už ani Rally Sudety. Poté přišlo vyjádření Jirky Procházky, že s rallye končí.

Hodně lidí u nás přemýšlelo, že je škoda, že se tady nic nejede, kraj s takovou historií rally. Náhodou, ale opravdu náhodou, slovo dalo slovo a začalo se o uspořádání soutěže více mluvit. Dal se dohromady tým kluků, kteří už v pořádání takových akcí mají zkušenosti, a po oslovení dalších lidí se dala do kupy parta lidí, kteří se shodli na nějaké představě koncepce rallye. Oslovili jsme také Marka Šimíka (ředitel Rallye Železné hory a celého ČMPR) s pomocí, protože ten už má s pořádáním soutěží několikaleté zkušenosti. Marek ale přišel ještě s trochu jinou koncepcí soutěže: chtěl zkusit propojit Podorlickou rally s Rally Show a Helicopter Show pořádanou na Czech Ringu, na letišti v Hradci Králové. Že by posádky měly větší příležitost propagovat jak svoje sponzory a partnery, ale i se mohly předvést, sice na kilometrově kratších erzetách, ale před větším počtem diváků. Za celý den akcí v Hradci Králové projde přibližně 20 až 25.000 návštěvníků.

Jednodušší pro nás je ale určitě koncepce, jako mají ostatní soutěže (mimo Radouňské rallye). Tím pomalu přejdu k vysvětlení,“ vysvětluje zástupce ředitele Kamil Bartoš, a hned pokračuje: „Poté, co se v časopisu Rally objevil článek k našemu závodu, dostali jsme hromadu dotazů, jak máme koncepci soutěže vymyšlenou. Proto tedy vysvětlujeme. Máme dvě verze průběhu soutěže. Výhody a nevýhody si vyhodnotí samy posádky,“ dodává Bartoš.

Koncepce 1: Propojení soutěže s Rally Show Hradec Králové. Ještě není přesně dáno, kolik by se jelo rychlostních zkoušek na Czech Ringu v HK, možná jedna, možná dvě, to by tedy bylo asi 5 RZ v sobotu a 5 RZ v neděli. Tato verze je tedy na tři dny, pátek, sobota a neděle.

Tato koncepce je ještě závislá na povolení přejezdu, který by byl normálně po ose, jako normální časovka, dále na dohodě s pořadatelem Rally Show a Helicopter Show v Hradci Králové a hlavně na vyjádření vás posádek, jaký na to budete mít názor.

Koncepce 2: Klasická jednodenní soutěž se třemi rychlostními zkouškami ve třech sekcích, tedy 9 RZ za den. Tato verze je na dva dny, pátek a sobotu.

Nástin 1. koncepce:

Pátek 17.5. 2019
Soutěž bude mít servisní zázemí, ředitelství, administrativní a technickou přejímku nedaleko od města Opočno (do 10 km).
V pátek by byly seznamovací jízdy, ale s tím, že asi nebude možné najet si RZ na Czech Ringu v HK, takže by se jela "na oči". Dále administrativní a technická přejímka. V 16:00 hodin bude připravený slavnostní start v Opočně. Poté odjezd do servisu. V podstatě vše stejné jak jste zvyklí z ostatních soutěží.

Sobota 18.5. 2019
V sobotu by soutěž probíhala následovně. Ráno by se odjela RZ 1 v Podorlicku. Po té by se posádky přesunuly na cca 30 km vzdálený Czech Ring v Hradci Králové, kde by se odjel jeden, nebo dva měřené úseky o cca 2 km při Rally Show a Helicopter Show. Po těchto měřených úsecích by se posádky vydaly zpět do servisu k Opočnu. Po servisu by posádky absolvovaly další jeden, nebo dva měřené úseky v Podorlicku. Tím by sobotní den skončil.

Neděle 19.5. 2019
Na neděli by byly v plánu dvě rychlostní zkoušky. Jedna by byla na dva průjezdy a ta druhá na tři průjezdy. Po absolvování nedělních RZ by se v servisu čekalo na výsledky a vyhlášení pro umístěné posádky. Takže přibližně 10 až 11 RZ za celou soutěž. Tím by celá soutěž končila. 

Nástin 2. koncepce:

Pátek 17.5. 2019
Soutěž bude mít servisní zázemí, ředitelství, administrativní a technickou přejímku nedaleko od města Opočno. (do 10 km)
V pátek by byly seznamovací jízdy, administrativní a technická přejímka. V 16:00 připravený slavnostní start v Opočně. V podstatě vše stejné jak jste zvyklí z ostatních soutěží.

Sobota 18.5. 2019
V sobotu by soutěž probíhala následovně. Byly by připravené 3 RZ, které by se jely ve třech sekcích, tedy 9 RZ. Po absolvování sobotních RZ by se v servisu čekalo na výsledky a vyhlášení pro umístěné posádky. Tím by celá soutěž končila.

Jistě jste si všimli ankety, kterou jsme vyhlásili na facebookovém profilu Podorlické rally, kde si samy posádky mohou odhlasovat, co by se jim zdálo lepší. Máme hodně ohlasů, že to většina posádek v Hradci Králové nechce, ale něco jsme s Markem Šimíkem domluvili, tak to zkoušíme dodržet. Více o tomto hlasování se dozvíte na www.podorlickarally.cz, nebo na facebooku Podorlické rally.

Kalendář podniků ČMPR  2019
26.-27.  4.  2019                                          Rallye Hořovice  
17.-19.  5.  2019                                          Podorlická rally               
21.-22.  6.  2019                                          Radouňská rallye
2.-3.  8.      2019                                          Rallye Železné hory
6.-8.  9.      2019                                          Rallye Kroměříž

Za 1. Podorlickou rally 2019 Kamil Bartoš a Jiří Chalupný

Kategorie:

Podobné články

foto Rostislav Recman (2019)

Vlčák je hravý tvor

FOTO Na návštěvě u Martina Vlčka. ...více

20.03.2019 - 22:21,
zdroj Peugeot Rally Cup ČR (2019)

Novinka v Peugeot Rally Cupu ČR: jednorázové starty

TEXT Peugeot Rally Cup ČR 2019 odstartuje na Valašské rally. ...více

20.03.2019 - 21:47,

RC dakarské modely doplní Dakar setkání

TEXT + FOTO + VIDEO Přijďte se podívat na kamiony RC Truck Rally. ...více

18.03.2019 - 20:34,
foto Filip Hlavsa (2019)

Lukáš Frána - test Citroënu DS3 R3T Max

FOTO Testování nové techniky před startem sezóny. ...více

18.03.2019 - 14:41,
foto Petr Skřivánek (2018)

Seznam účastníků Dakar setkání 2019

TEXT O dvě legendy více než loni. ...více

17.03.2019 - 20:24,

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka slouží jako ochrana proti SPAMU a robotům.
Vyplňte prosím prázné pole.