foto David Bareš (2018)

Proti směru Sedlčanské kotliny

TEXT Jak se novinka pořadatelům osvědčila?

Závodní trať na Sedlčanské kotlině existuje už od roku 1950. Jezdí se zde motokros, offroady, truck trial, ale hlavně rallycross a autokros. Po směru hodinových ručiček, tedy doleva, s první zatáčkou na pravou ruku. V létě se ale závodilo v protisměru!

K převratné události došlo v sobotu 11. srpna 2018 v rámci závodu Rallycross cupu. Pro tento seriál jsou Sedlčany domovskou tratí, letos se na ní pohár pojede třikrát, a tak je snaha pořadatelů o nějakou inovaci vítaná. Aspoň tedy u diváků určitě.

Kdo to vymyslel, jak byli spokojeni jezdci, a bude se to ještě někdy opakovat? Zeptali jsme se Dana Kříže a Honzy Skály, kteří jsou pod touto novinkou podepsaní.

Daniel Kříž: Když přišel Jan Skála s myšlenkou, že pojedeme jeden rallycross cup v protisměru, vyděsilo mě to. Vůbec jsem netušil, do čeho jdeme. Vlastně to netušil nikdo. Organizátoři ani jezdci. Dlouho jsme řešili bezpečnostní prvky tratě, přesunutí startu, stanovišť atd. Trať v opačném směru jsme prošli a projeli snad milionkrát, než bylo vše připraveno. Už po trénincích však byly slyšet pozitivní ohlasy na "novou" trať. Výhodou oproti klasické variantě bylo, že opačný směr neměl nikdo natrénovaný. Pozitivní hodnocení zaznívalo i při rozpravě s jezdci. V průběhu dne pak nedocházelo k žádným mimořádným situacím, řešily se stejné věci, jako na jakékoliv jiné rallycrossové trati. Jelikož i po závodě byly ohlasy jezdců velice pozitivní, určitě budeme pokračovat v opačném směru i v příštím roce, abychom jezdcům stále trochu motali hlavy. Máme připravené i další varianty v Sedlčanech, ale to si zatím necháváme pro sebe.

Jan Skála: Jsme spokojení. Kupodivu ani nikdo z jezdců neměl negativní poznámky. Povedlo se nám nejlevnějším způsobem vytvořit novou trať. Určitě to budeme chtít ještě někdy zopakovat. Musíme ale vylepšit pár věcí, aby to bylo ještě bezpečnější. Úplně jinak například musíme udělat výjezd z jokeru. Cíl jsem chtěl dát o zatáčku dřív, jenže jsme neměli fotobuňky od časomíry, tak to nešlo. Nic moc asi bohužel nevymyslíme se startem. Posunout ho ještě dál na opačnou stranu startovní rovinky nejde. Byli jsme maximálně vzadu, aby měli všichni stejný povrch, a i tak stála při finále třetí řada zadními koly na jiném povrchu.

Sedlčanská kotlina přivítá letos ještě několik závodů: MMČR rallycross (8. září), Rallycross cup (15. září), Hobby autorallycross (23. září), MMČR autokros (6.-7. října) a Hobby rallycross (31. prosince). Opakování závodů v protisměru se ale zatím spíše nedočkáme. Nebo, že by přece jen - třeba na Silvestra?

Podobné články

foto Michal Vostárek (2019)

Prašný víkend na Slovakiaringu

FOTO Závod MČR a ZSE v rallycrossu na Slovakiaringu. ...více

04.04.2019 - 23:17,
zdroj zlatyvolant.cz

První finalisté Zlatého volantu odhaleni

TEXT Finalisty čtyř kategorií určilo hlasování veřejnosti. ...více

08.02.2019 - 19:00,
zdroj www.autodrom-most.cz

Galavečer Zlatého volantu i s formulí 1

TEXT + FOTO Nejen slavní hosté, ale také slavné stroje se představí v Pragovce. ...více

30.01.2019 - 01:06,
foto Vojta Konopištský (2019)

Zasněžený Winter cup v Rožmitále pod Třemšínem

FOTO Fotogalerie z hobby rallycrossu. ...více

27.01.2019 - 23:47,

Rallycross na Setkání mistrů 2018 - report

VIDEO Rallycrossaři k Setkání mistrů nedílně patří. Autokrosaři s plechovými auty stejně tak. V Sosnové jeli stejnou kategorii a ukázali tři různé cesty, jak pojmout závodění. ...více

06.12.2018 - 22:40,

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka slouží jako ochrana proti SPAMU a robotům.
Vyplňte prosím prázné pole.