foto David Bareš (2018)

Proti směru Sedlčanské kotliny

TEXT Jak se novinka pořadatelům osvědčila?

Závodní trať na Sedlčanské kotlině existuje už od roku 1950. Jezdí se zde motokros, offroady, truck trial, ale hlavně rallycross a autokros. Po směru hodinových ručiček, tedy doleva, s první zatáčkou na pravou ruku. V létě se ale závodilo v protisměru!

K převratné události došlo v sobotu 11. srpna 2018 v rámci závodu Rallycross cupu. Pro tento seriál jsou Sedlčany domovskou tratí, letos se na ní pohár pojede třikrát, a tak je snaha pořadatelů o nějakou inovaci vítaná. Aspoň tedy u diváků určitě.

Kdo to vymyslel, jak byli spokojeni jezdci, a bude se to ještě někdy opakovat? Zeptali jsme se Dana Kříže a Honzy Skály, kteří jsou pod touto novinkou podepsaní.

Daniel Kříž: Když přišel Jan Skála s myšlenkou, že pojedeme jeden rallycross cup v protisměru, vyděsilo mě to. Vůbec jsem netušil, do čeho jdeme. Vlastně to netušil nikdo. Organizátoři ani jezdci. Dlouho jsme řešili bezpečnostní prvky tratě, přesunutí startu, stanovišť atd. Trať v opačném směru jsme prošli a projeli snad milionkrát, než bylo vše připraveno. Už po trénincích však byly slyšet pozitivní ohlasy na "novou" trať. Výhodou oproti klasické variantě bylo, že opačný směr neměl nikdo natrénovaný. Pozitivní hodnocení zaznívalo i při rozpravě s jezdci. V průběhu dne pak nedocházelo k žádným mimořádným situacím, řešily se stejné věci, jako na jakékoliv jiné rallycrossové trati. Jelikož i po závodě byly ohlasy jezdců velice pozitivní, určitě budeme pokračovat v opačném směru i v příštím roce, abychom jezdcům stále trochu motali hlavy. Máme připravené i další varianty v Sedlčanech, ale to si zatím necháváme pro sebe.

Jan Skála: Jsme spokojení. Kupodivu ani nikdo z jezdců neměl negativní poznámky. Povedlo se nám nejlevnějším způsobem vytvořit novou trať. Určitě to budeme chtít ještě někdy zopakovat. Musíme ale vylepšit pár věcí, aby to bylo ještě bezpečnější. Úplně jinak například musíme udělat výjezd z jokeru. Cíl jsem chtěl dát o zatáčku dřív, jenže jsme neměli fotobuňky od časomíry, tak to nešlo. Nic moc asi bohužel nevymyslíme se startem. Posunout ho ještě dál na opačnou stranu startovní rovinky nejde. Byli jsme maximálně vzadu, aby měli všichni stejný povrch, a i tak stála při finále třetí řada zadními koly na jiném povrchu.

Sedlčanská kotlina přivítá letos ještě několik závodů: MMČR rallycross (8. září), Rallycross cup (15. září), Hobby autorallycross (23. září), MMČR autokros (6.-7. října) a Hobby rallycross (31. prosince). Opakování závodů v protisměru se ale zatím spíše nedočkáme. Nebo, že by přece jen - třeba na Silvestra?

Podobné články

zdroj Peugeot ČR (2018)

Peugeot na konci sezóny odejde ze světového rallycrossu

TEXT Důvodem je nejistá budoucnost zavedení elektro pohonu ve WRX. ...více

18.10.2018 - 15:54,
foto Martina Györgyová (2018)

Fuglau, stará nová trať

FOTI + TEXT Ve Fuglau byste to nepoznali. ...více

05.10.2018 - 17:04,

Tvrdé finále s bouračkami a rvačkou

VIDEO + TEXT Reportáž a sestřih onboardů závodníka kartcrossu. ...více

07.09.2018 - 17:27,
foto Vojta Konopištský (2018)

ZSE Sedlčany II 2018 - Vojta Konopištský

FOTO + TEXT Foto Vojta Konopištský, text Marek Cihlář. ...více

05.08.2018 - 05:52,

Smůla je konečně prolomena

VIDEO + TEXT Reportáž a sestřih onboardů závodníka kartcrossu. ...více

02.08.2018 - 13:33,

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka slouží jako ochrana proti SPAMU a robotům.
Vyplňte prosím prázné pole.