foto David Bareš (2018)

Proti směru Sedlčanské kotliny

TEXT Jak se novinka pořadatelům osvědčila?

Závodní trať na Sedlčanské kotlině existuje už od roku 1950. Jezdí se zde motokros, offroady, truck trial, ale hlavně rallycross a autokros. Po směru hodinových ručiček, tedy doleva, s první zatáčkou na pravou ruku. V létě se ale závodilo v protisměru!

K převratné události došlo v sobotu 11. srpna 2018 v rámci závodu Rallycross cupu. Pro tento seriál jsou Sedlčany domovskou tratí, letos se na ní pohár pojede třikrát, a tak je snaha pořadatelů o nějakou inovaci vítaná. Aspoň tedy u diváků určitě.

Kdo to vymyslel, jak byli spokojeni jezdci, a bude se to ještě někdy opakovat? Zeptali jsme se Dana Kříže a Honzy Skály, kteří jsou pod touto novinkou podepsaní.

Daniel Kříž: Když přišel Jan Skála s myšlenkou, že pojedeme jeden rallycross cup v protisměru, vyděsilo mě to. Vůbec jsem netušil, do čeho jdeme. Vlastně to netušil nikdo. Organizátoři ani jezdci. Dlouho jsme řešili bezpečnostní prvky tratě, přesunutí startu, stanovišť atd. Trať v opačném směru jsme prošli a projeli snad milionkrát, než bylo vše připraveno. Už po trénincích však byly slyšet pozitivní ohlasy na "novou" trať. Výhodou oproti klasické variantě bylo, že opačný směr neměl nikdo natrénovaný. Pozitivní hodnocení zaznívalo i při rozpravě s jezdci. V průběhu dne pak nedocházelo k žádným mimořádným situacím, řešily se stejné věci, jako na jakékoliv jiné rallycrossové trati. Jelikož i po závodě byly ohlasy jezdců velice pozitivní, určitě budeme pokračovat v opačném směru i v příštím roce, abychom jezdcům stále trochu motali hlavy. Máme připravené i další varianty v Sedlčanech, ale to si zatím necháváme pro sebe.

Jan Skála: Jsme spokojení. Kupodivu ani nikdo z jezdců neměl negativní poznámky. Povedlo se nám nejlevnějším způsobem vytvořit novou trať. Určitě to budeme chtít ještě někdy zopakovat. Musíme ale vylepšit pár věcí, aby to bylo ještě bezpečnější. Úplně jinak například musíme udělat výjezd z jokeru. Cíl jsem chtěl dát o zatáčku dřív, jenže jsme neměli fotobuňky od časomíry, tak to nešlo. Nic moc asi bohužel nevymyslíme se startem. Posunout ho ještě dál na opačnou stranu startovní rovinky nejde. Byli jsme maximálně vzadu, aby měli všichni stejný povrch, a i tak stála při finále třetí řada zadními koly na jiném povrchu.

Sedlčanská kotlina přivítá letos ještě několik závodů: MMČR rallycross (8. září), Rallycross cup (15. září), Hobby autorallycross (23. září), MMČR autokros (6.-7. října) a Hobby rallycross (31. prosince). Opakování závodů v protisměru se ale zatím spíše nedočkáme. Nebo, že by přece jen - třeba na Silvestra?

Podobné články

Rallycross na Setkání mistrů 2018 - report

VIDEO Rallycrossaři k Setkání mistrů nedílně patří. Autokrosaři s plechovými auty stejně tak. V Sosnové jeli stejnou kategorii a ukázali tři různé cesty, jak pojmout závodění. ...více

06.12.2018 - 22:40,
foto Pozitif (2018)

Zlatý volant: Hlasování veřejnosti spuštěno

TEXT Fanoušci mohou hlasovat ve 12 kategoriích. ...více

03.12.2018 - 15:14,

Rallycross na Setkání mistrů 2018 - upoutávka

VIDEO Více k účasti rallycrossařů na Setkání mistrů na Autodromu Sosnová u České Lípy uvidíte v samostatné reportáži. Účinkovat budou: Aleš Fučík, Tomáš Mičík, Honza Bartoš a další převážně čeští závodníci. ...více

23.11.2018 - 20:14,
foto Filip Hlavsa (2018)

Střípky ze Setkání mistrů 2018

FOTO Trochu jiná fotogalerie. ...více

23.11.2018 - 17:43,

Petr Semerád hvězdou Setkání mistrů 2018

VIDEO Sedmnáctiletý Petr Semerád se stal jednou z největších hvězd Setkání mistrů na Autodromu Sosnová. Podívejte se, jak se mu dařilo při premiéře za volantem Škody Fabie R5, a co na raketový start kariéry říkají Petrovi rodiče. ...více

18.11.2018 - 22:29,

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka slouží jako ochrana proti SPAMU a robotům.
Vyplňte prosím prázné pole.