foto Alain Rossignol (2017)

Průlet startovní listinou Africa Eco Race 2018

TEXT + FOTO Obhájci a jejich vyzyvatelé.

Desáté výročí Africa Eco Race, dálkové rally z Monaka do Dakaru, přiláká na start více než sto motorek, automobilů a kamionů, a okolo 200 jezdců a spolujezdců. Slavnostní start se bude konat 31. prosince 2017 v Monaku. Největšími favority jsou loňský vítěz automobilů Vladimir Vasiljev, mezi motorkáři ostřílený Pal Anders Ullevalseter a kamionům by měl vládnout Gerard de Rooy. Ve startovním poli se ale určitě neztratí ani trojnásobný vítěz závodu Tomáš Tomeček a jeho stoprocentní Tatra, ani další výborní závodníci.

Závod se koná v duchu odkazu Thierryho Sabina, zakladatele dakarských soutěží, a odehrává se v Maroku, Mauretánii a Senegalu, tedy na nádherných tratích, které původní Rally Dakar opustila. Přes kamenité pláně, rychlé pouštní pisty, nepřeberné množství dun, téměř bez civilizace, krajinou jako z kýčovité fotografie. Do startu zbývá ještě 32 dní, do startovní listiny pravděpodobně jako vždy ještě některá jména přibudou, ale rychlý průlet si můžeme udělat již nyní. Pokud vás zajímá trasa, otevřete si tento článek, kde se dozvíte novinky z najíždění. 


Miklos Kovács a jeho nosatá Scania

A začneme u v České republice nesmírně populární kategorie kamionů. V ní by mělo startovat až 15 vozů, čímž by se z Africa Eco Race stal třetí nejlépe obsazený závod na světě. Na významná místa pro celou svou rodinu se vrátí Gerard de Rooy, vždyť jeho otec Jan zde kdysi triumfoval hned v prvním ročníku vypsaném i pro kamiony. Velezkušený Tomáš Tomeček, který si právem vysloužil titul Desert Master, pojede už svůj 23. Dakar – když započítáme Rally Dakar i Africa Eco Race. Na svém kontě má dohromady pět vítězství a hromadu pódiových umístění z obou závodů. Ve startovní listině dále najdeme například další de Rooyovy krajany v čele s Wufem van Ginkelem a Janem van de Laarem, Elisabete Jacinto z Porugalska, Maďara Miklose Kovácse, nebo Noëla Esserse z Belgie.


Pal Anders Ullevalseter při AER 2017 pomohl svému hlavnímu rivalovi, když mu na trati docházel benzín

Známý moto závodník Ullevalseter se při předchozím ročníku těšil na třetí vítězství v řadě, ale nakonec z druhé pozice šokovaně přihlížel famóznímu výkonu mladého Jihoafričana Geva Selly, na kterého se pokusí navázat jeho bratr Tsuk Sella. Dalšími spolufavority mezi motocykly budou Italové Paolo Ceci a Franco Pico, Maročan Harite Gabari, Dmitrij Agoškov z Ruska a také Martin Benko a Ján Zaťko ze Slovenska – loni v cíli třetí a čtvrtý.


Julie Vanneken dojížděla většinu etap až za tmy, závod ale dokončila

Pořadatelé přichystali třídu pro ty, kteří se chtějí co nejvíce přiblížit předloze, jak ji vymyslel Thierry Sabine. Mezi Malle moto, tedy jezdců bez asistence, se přihlásilo deset závodníků, mezi nimi dvě statečné Francouzky. Zatímco Julie Vanneken už jednou závod úspěšně dokončila, pro Lydii Truglio to bude premiéra.

V kategorii automobilů se ještě čeká na potvrzení start některých známých jmen. Řekněme si tedy nyní, že vítězství bude obhajovat Rus Vasiljev. Minule startoval s Mini a byl absolutně nejrychlejší ze všech účastníků Africa Eco Race 2017. Letos se do závodu přihlásil tým Toyota Overdrive, armádu bugin Optimus vyšle do boje MD Rallye team (naposledy jich bylo sedm), přijedou také výborní Francouzi Mathieu Serradori a Lionel Baud, a mnoho dalších.


Vladimir Vasiljev zvítězil s více než dvouhodinovým náskokem na druhého Miroslava Zapletala

Poprvé v historii Africa Eco Race je vypsána i třída T3, což jsou malé buginy SSV, v podstatě něco mezi čtyřkolkou a buggy. V České republice známe třeba Arctic Cat, s níž závodí Dušan Randýsek. Přihlášeno je deset závodníků.

První etapa Africa Eco Race 2018 odstartuje 2. ledna v Maroku. Na závodníky bude čekat 6500 téměř výhradně závodních kilometrů rozdělených do 12 etap. A také jeden odpočinkový den. Pět etap se pojede v Maroku, šest v Mauretánii a jedna v Senegalu. Cíl bude 14. ledna u Růžového jezera poblíž Dakaru. Více k trase se dozvíte v tomto článku.

Podobné články

RC TRUCK RALLY: Africa Eco Race 2018 - report

VIDEO Parádní bitvy, technické průjezdy, rychlé pasáže, crashe. Finále seriálu RC Truck Rally 2018 obstaral závod Africa Eco Race, a my vám z této skvělé akce přinášíme reportáž včetně rozhovorů s ředitelem RC Truck Rally a jeho čerstvým vítězem. ...více

17.10.2018 - 21:39,
zdroj ČT1 (2018)

Tomeček v pořadu Gejzír na ČT1

TEXT Povídání, záběry z trati i z Tomášovy dílny. ...více

11.10.2018 - 23:41,

RC TRUCK RALLY Semín 2018 - Africa Eco Race

VIDEO Jediné RC závody dakarských kamionů na světě! // World unique RC Dakar truck racing!  Africa Eco Race, Autokemp Semín 2018: Kamaz, Tatra, Scania, Iveco, Renault, Man, Ginaf. ...více

10.10.2018 - 23:21,

Přes 8 milionů přehrání!

VIDEO Nejúspěšnější video z produkce Motorsport revue ...více

09.10.2018 - 19:06,
foto Pavel Herm (2018)

RC Truck Rally jde do finále

TEXT + FOTO + VIDEO Přijďte se podívat na RC Africa Eco Race. ...více

21.09.2018 - 00:12,

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka slouží jako ochrana proti SPAMU a robotům.
Vyplňte prosím prázné pole.