foto: commons.wikimedia.org

První závod Jacquese Villeneuva

TEXT Další díl seriálu o prvních závodech slavných jezdců F1.

Dnes navážeme na předchozí díl, který byl o legendárním Kanaďanovi Gillesovi Villeneuvovi. Tentokrát se posuneme až do devadesátých let, kdy v Australské GP 1996 poprvé v F1 startoval jeho syn Jacques.

Tehdy čtyřiadvacetiletý Kanaďan nebyl v závodění žádným nováčkem. Do Williamsu přišel ze zámořské série Indy Car, kde předchozí sezónu vyhrál titul.

Jacques vlétl do víkendu v tempu už v kvalifikaci a senzačně získal pole position. Svého týmového kolegu Damona Hilla, který později toho roku získal titul, porazil o necelé dvě desetiny. Villeneuve patří mezi jednoho ze šesti jezdců, kterým se to povedlo.

Před ním to byl až v roce 1972 Carlos Reutemann a před ním Mario Andretti roku 1968 (o němž byl jeden z dílů tohoto seriálu). Za posledních 45 let je tak Jacques Villeneuve jediným, kterému se podařilo vyhrát při své premiéře v F1 kvalifikaci.

Start se Villeneuvovi podařil a vedení si udržel. Hned ve třetí zatáčce však byl závod poznamenán hrůzostrašnou havárií Martina Brundela s Jordanem, podobající se té letošní Fernanda Alonsa právě ve stejném místě. Brundel ale vylezl z auta a hned se ptal po třetím voze své stáje. Tehdejší doktor FIA Sid Watkins mu dovolil startovat, a tak byl závod znovu odstartován.

Většinu závodu Villeneuve vedl. O své vedení musel bojovat se stájovým kolegou Hillem. Ke konci závodu však z jeho vozu začal unikat olej a Hill jej předjel. Brit tak vyrovnal počet vítězství svého otce Grahama.

Villeneuve vyhrál svou první GP o tři závody později na Nürburgringu. Villeneuve toho roku vyhrál ještě třikrát, na rozjetého týmového kolegu Hilla to ale nestačilo. Do posledního závodu vstupoval Villeneuve s devítibodovým deficitem na Hilla. Musel by tedy vyhrát a Hill by nesměl dojet. V reálu to dopadlo přesně naopak, Villeneuve nedojel a Hill vyhrál.

Villeneuve ale vyhrál titul v roce 1997 ve slavném souboji se Schumacherem.

Soupis všech vydaných článků v této minisérii.

Úvodní foto: Wikipedia.com

Zdroj: wikipedia.com, stastf1.com

Kategorie:

Podobné články

zdroj www.sail-world.com (2018)

Pavel Turek přechází k závodům katamaránů Sail GP

TEXT Přes F1 a Red Bull Air Race do Sail GP. ...více

06.10.2018 - 17:26,
foto Šárka Chomiaková (2018)

Na mokré Monze vládl Trident

TEXT + FOTO Reportáž ze závodu série GP3. ...více

07.09.2018 - 10:12,
foto Šárka Chomiaková (2018)

GP3 na Hungaroringu: V čele stále Hubert

TEXT + FOTO V Maďarsku se dostala sezona série GP3 přesně do poloviny.  ...více

02.08.2018 - 17:54,

Karvinello

FOTO + TEXT Modelářský ráj vozů formule 1 Ferrari. ...více

01.08.2018 - 17:00,

GP3 na Red Bull Ringu: Začátek Ilottovy nadvlády?

TEXT + FOTO Šampionát GP3 má za sebou již tři závodní víkendy sezony. A ač piloti stáje ART stále vyhrávají závody i vévodí šampionátu, zbytek startovního pole jim je letos mnohem blíže, což činí i samotné závody mnohem zajímavější...  ...více

05.07.2018 - 19:29,

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka slouží jako ochrana proti SPAMU a robotům.
Vyplňte prosím prázné pole.