zdroj Dakar Rally (2018)

Rally Dakar 2019 má vážné potíže s trasou

TEXT Pořadatelé odložili oznámení trasy na neurčito

V pondělí 14. května 2018 měli pořadatelé oznámit trasu Rally Dakar 2019, zároveň měla začít Dakar Tour s prezentacemi novinek. Vše je ale odloženo na neurčito. Důvod? Pochybnosti nad zamýšlenou trasou. V úterý 15. května přitom mají být otevřeny přihlášky na další ročník slavné dálkové rally.

Ten scénář se pořád opakuje. V lednu se s většími či menšími potížemi odjede Rally Dakar, účastníci se s většími či menšími rozpaky z tratí a organizace přiletí domů, a musí čelit otázkám, jestli se na Dakar zase vrátí. Častá odpověď zní nějak takto: „Ano, rád bych jel Dakar i příští rok. Letos to teda nebylo nic moc, ale pořadatelé tvrdí, že se příště pojede tam a tam, a to by bylo super, tak uvidíme.“ Brzy na to přijde pořadatelská organizace A.S.O s nástinem trasy, která na papíře vypadá opravdu dobře, a my si můžeme být jisti, že takto se určitě nikdy nepojede. Ale i taková vějička stačí na to, aby zahořela srdce i těch největších dakarských kritiků. „Kdyby organizátoři překvapili s trasou, která by zaujala, čili vedla jako například nyní nastíněná Ekvádor - Peru - Chile, tak bych o tom uvažoval,“ vyjádřil se 27. března 2018 zcela vážně Josef Macháček, ač v lednu na pražském letišti ukazoval do kamer hřebík, na který hodlal dakarské závodění pověsit.

Naději na splnění snu o krásné trase přiživil Petr Bošnakov, který 10. května 2018 na webu Buggyry coby novinku zopakoval již známou informaci: „Ze hry mají vypadnout Argentina a především Bolívie, závodit by se mělo na trase Ekvádor, Peru, Chile.“ V tom případě by se údajně závodilo komplet na píscích, což je věčný sen všech příznivců Rally Dakar od roku 2008, kdy závod opustil Afriku.

Dávat naději a radovat se z velkých plánů, to je základ komunikace A.S.O se závodníky i s veřejností. Občas je to ale opravdu těžké. Marc Coma se takto v květnu 2016 snažil přesvědčit účastníky pražské prezentace Rally Dakar 2017, že by se jim měla líbit myšlenka, že se k Argentině a Bolívii připojí ještě Paraguay, kde se uskuteční slavnostní start. Sice to znamenalo přejezd o délce 1200 km jen kvůli tomu, aby v paraguayském Asunciónu závodníci přejeli startovní rampu a odtamtud okamžitě po mostě zamířili do Argentiny, ale Dakar 2017 díky tomu oficiálně vedl přes tři země. A to přece zní dobře.

Letošní tour pořadatelů Rally Dakar po zemích, které každoročně nejvíce plní startovní listinu jejich závodu, měla mít v Praze zastávku v úterý 22. května. Zástupci A.S.O se při prezentaci novinek měli především vyjádřit k faktu, že se již potvrdilo zákulisní tvrzení, že Chile prostě Dakar na svém území nechce. Chilská ministryně sportu Pauline Kantorová totiž na twitteru uvedla, že „prioritou země jsou děti a starší lidé. Proto se příští rok nebudeme účastnit Dakaru, ale doufám v návrat v roce 2020, s veškerou ochranou kulturního dědictví a životního prostředí.“ V Chile se jelo naposledy v roce 2015.

Ze závodu mají vypadnout Argentina a Bolívie, což nikomu asi moc nevadí. „Argentina je sice o fantastické show a vřelém přijetí, na druhou stranu, život je změna,“ řekl manažer Tatra Buggyra Racing Jan Kalivoda pro týmový web. „A s pravděpodobností hraničící s jistotou mohu říci, že Bolívie nikomu chybět nebude. Bez promočených stanů, stržených svahů, rozmočených cest, věčných objížděk a vysokých nadmořských výšek se opravdu obejdeme.“

Jenže, v tuto chvíli mohou pořadatelé prezentovat pouze Peru a Ekvádor. To asi na velkolepý závod stačit nebude. Takže se zatím nebude prezentovat nic. Aby se tedy nakonec z nouze nejelo zase v Argentině a Bolívii…

Podobné články

foto Pavel Herm (2018)

RC Truck Rally jde do finále

TEXT + FOTO + VIDEO Přijďte se podívat na RC Africa Eco Race. ...více

21.09.2018 - 00:12,
foto Buggyra Racing (2018)

Beduín, beduín, beduín

TEXT Nová smlouva mezi Tatrou a Buggyrou. ...více

30.07.2018 - 20:39,
foto Prokop Siwek (2018)

Pracovní sobota v Tom Racingu

FOTO Příprava Tater na další závody, ...více

14.07.2018 - 17:50,

Pouštní liška a Pouštní zebra

VIDEO Tadeáš Šíma (Na kole přes Afriku) a Tomáš Tomeček (Africa Eco Race) se poprvé setkali v lednu 2018 u Růžového jezera v Dakaru. Tomeček tam slavil druhé místo v závodě, kterého dosáhl unikátní sólo jízdou v kamionu Tatra. ...více

12.07.2018 - 16:31,
foto Petr Skřivánek (2018)

Prezentace AER a Tomečka ve Světě motorů na ČT Sport

TEXT Afrika a Tomeček letos pošesté v České televizi ...více

11.07.2018 - 14:50,

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka slouží jako ochrana proti SPAMU a robotům.
Vyplňte prosím prázné pole.