foto Jaromír Beneš (2017)

Skvosty s vůní benzínu 2018

TEXT + FOTO Přijďte se podívat do plzeňského Depa 2015.

Přehlídka historických i současných automobilů spojená s uměním a zábavou se uskuteční ve dnech 19. až 22. července 2018 v areálu bývalého depa dopravních podniků Depo 2015 v Plzni. Akce je připravena tak, aby si každý – malý i velký – přišel na své, zároveň tak, aby si užili automobiloví profesionálové, sběratelé, znalci i milovníci rychlých kol všech věkových kategorií.

Festival s názvem Skvosty s vůní benzínu se uskutečnil již v předchozím roce. Návštěvníkům se představila celá řada zajímavých zahraničních i českých veteránů, off-roadů, závodních aut, elegantních limuzín, sporťáků, ale i úsměvných rarit. Mezi největší lákadla patřily Bugatti T35 Elišky Junkové z roku 1924 a luxusní Bugatti Veyron, Mercedes-Benz 190 SL a okřídlená legenda Mercedes Gullwing s nádhernými oblými tvary unikátní československý závodní veterán Hakar z roku 1950. K vidění byly Hupmobile, německé BMW či Porsche, „aristokrati“ z Anglie Jaguary a vozy Rolls Royce. Nechyběly ani sportovní automobily a formule, např. Škoda supersport z roku 1949 nebo formule Gloria C8F a řada dalšího.

Rok uplynul, a za pár dní se opět otevřou brány areálu Depo 2015 a opět budou k vidění další skvosty, další vzácné vozy, krásní veteráni a mnoho dalšího. Akce se opět zúčastní řada hostů, např. mistr Evropy v závodech tahačů Adam Lacko. Výstavní program potěší především fanoušky italských značek a formulí, ale i československého Metalexu a historických vozů Škoda. Novinkou budou motorky, které zastoupí oblíbená Jawa, ikonická Čezeta i legendární Harley Davidson. Kromě skvostů na čtyřech, dvou či třech kolech láká také na umění a zajímavá setkání. Program oživí rozhovory s automobilovými osobnostmi, vystavené fotografie, designový nábytek, sochy, či živá hudba.

V takzvané italské hale si pak budou moci vedle závodních sporťáků se stovkami koní pod kapotou prohlížet koně ztvárněné sochařem Michalem Gabrielem. Jinou část přehlídky doplní skvostné snímky známého fotografa slavných osobností Jadrana Šetlíka ze sbírky Millenium a v kavárně bude mít výstavu svých nejlepších momentek Petr Frýba, oficiální fotograf světové vytrvalostní série 24h series, závodů GT4 Central Europe i mosteckého autodromu, který již téměř dvacet let fotí motosport a závody po celém světě.

Součástí programu bude letos nově také živá hudba: každý den vystoupí jiná kapela (St. Johnny, ½ Rebel, Elvis Presley Band). Zkrátka nepřijdou vyznavači foodtruckové gastronomie a rodiny s dětmi, které najdou vyžití v podobě šlapacích i elektrických motokár, závodů RC modelů či simulátoru Formule 1.

Na samostatné formulové scéně v bývalé autobusové myčce okusí malí i velcí závodníci na simulátorech řízení v 300km rychlosti, anebo v co nejkratším čase výměnu pneumatik v Pit-stopu. V KartAreně čekají zájemce zážitkové jízdy, na simulátoru BESIPu si odvážlivci vyzkouší převrácení či náraz vozidla. Nejmenší návštěvníky zabaví trampolíny a pískoviště.

Nejzajímavější Skvosty, na které se návštěvníci mohou těšit:

  • Rolls Royce 20/25 Park Ward - provozuschopný nerenovovaný veterán z r. 1934
  • Rolls Royce Phantom – majestátní limuzína vyráběná s úmyslem stvořit nejluxusnější auto na světě
  • Benz 1914 – zástupce první automobilky na světě a slavný vítěz Grand Prix 1914. V ČR se v současnosti nachází pouze dva kusy!
  • Mercedes 190 - jeho elegantní tvary ocenili ve filmu Deset tisíc ložnic také Grace Kelly a Frank Sinatra
  • Mercedes SLS – luxusní „okřídlený“ sporťák
  • Mercedes-Maybach S 650 Cabriolet - synonymum prvotřídního luxusu. Vyrobeno pouhých 300 kusů, cena přes 8 milionů Kč
  • Harley-Davidson Daytona z r. 1926 a Harley-Davidson Model V z r. 1934
  • Bugatti Veyron – hyper rychlé gran turismo s výkonem 1001 koní, který zvládne překonat rychlost 400 km/h
  • Lamborghini Aventador SV - super rychlý závodní vůz o ceně atakující 15 milionů korun a síle 750  koní
  • Škoda 130RS - škodovkářská  legenda, přezdívaná Porsche východu. Jeden z nejúspěšnějších speciálů své kategorie na závodních tratích.

Ceny vstupenek a více podrobností najdete na oficiální stránce. Akce zcela určitě stojí za návštěvu, tak neváhejte a přijďte se podívat.

Foto pořadatele:

 

Podobné články

foto Pozitif (2018)

Zlatý volant: Hlasování veřejnosti spuštěno

TEXT Fanoušci mohou hlasovat ve 12 kategoriích. ...více

03.12.2018 - 15:14,

Škoda Motorsport 2019-20 - vize, nebo realita?

VIDEO V roce 2015 (!!!) jsme natočili Vize Vratislava Kulhánka, kam bude Škoda Motorsport směřovat v dalších 4 - 5 sezónách. Moc se nikomu nelíbily a málokdo je bral úplně vážně... Ing. ...více

21.11.2018 - 20:25,
zdroj Autodrom Most

Autodrom Most zve v premiéře na mototuristický zážitek Winter Trial

TEXT Pozvánka pro milovníky automobilů a řízení. ...více

16.11.2018 - 20:08,

Závodní výstava RacingEXPO

FOTO Střípky z letňanské výstavy závodní a historické techniky. ...více

15.11.2018 - 20:05,
zdroj Agentura Pozitif (2018)

Zlatý volant 2019 se změnami, Schumacherem a Barrosem

TEXT + FOTO Informace k novému ročníku známé mototistické ankety. ...více

02.11.2018 - 16:22,

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka slouží jako ochrana proti SPAMU a robotům.
Vyplňte prosím prázné pole.