foto Daniel Kusák (2017), Čeští rallyoví srdcaři

Želechovická beseda: V hlavní roli Emil Triner

Desátý ročník Besedy s jezdci rally včetně online záznamu toho nej. 

Želechovická beseda se v sobotu 11. února 2017 konala již podesáté. Přijelo tradičních deset hostů, byl plný sál, po besedě se konala autogramiáda, uskutečnila se velká tombola a také jízdy na rally trenažeru ve složení divák + host jako navigátor. Všechno to bylo zase hezké a vydařené. Ale přece jen, další desetiletku už by asi bylo dobré uvést nějakou změnou.

Abych byl zcela spravedlivý, při letošní besedě přece jen k jedné změně došlo. Vedle moderátora Aleše Holakovského se u mikrofonu místo zaneprázdněného Jana Vaškoviče objevil bývalý jezdec Petr Poulík. Drobnou novinkou byla také účast jednoho hosta navíc, a to z jiné disciplíny, než z rally. Pokud tedy nebudeme počítat dakaristy Tomečka (2015) a Vaculíka (2016; kterého lze řadit ještě do kategorie offroad). Tím 11. hostem byl sedmiletý motokárista Nicolas Musil, jehož prostor přišel asi v polovině programu.

Koncepce besedy ale zůstala stejná. Tedy, spousta hostů, žádné nosné téma a klidně hned od začátku besedy kladené otázky z publika. To sebou nese nemožnost vyvážit prostor pro hosty typu Emila Trinera a ty další. Emil mluvil, oprávněně, skoro pořád, někteří další také měli na co odpovídat, ale přibližně čtyři jiní hosté mikrofon téměř nepotkali.

Já vím, že pořadatelé to tak v podstatě chtějí. Aby to bylo velké a živelné. A že na akademické debaty je dost prostoru třeba v Praze. Že v Želechovicích nad Dřevnicí jde hlavně o každoroční setkání s přáteli, kteří mají stejnou vášeň. Tou vášní myslím v prvé řadě rally, ne slivovici. I když, i na tomto poli je pořadatelům třeba přiřknout ještě jeden palce hore, a to když před pár lety zrušili horní bar přímo v sále. Letos bylo opět plno a naprostá většina lidí v klidu po celé dvě hodiny sledovala probíhající program. Dřív to bývalo tak od půlky besedy o dost bujařejší.

Nemyslím si ani, že je potřeba dělat nějaké dramatické změny. Ale pár inovací by tomu všemu přidalo trochu čerstvé krve, a ta je potřeba i dřív, než po deseti letech. Mám rád želechovickou besedu, její organizátory i návštěvníky. Držím všem palce, aby se dobře bavili i v příštích letech.

Ročník 2017 - v hlavní roli Emil Triner

Poslední tři besedy jsem přímo v sále želechovické sokolovny zaznamenával jako online přenosy. Letos měl hlavní slovo Triner, a stačil jsem zachytit několik jeho jedinečných historek. Třeba tu, která začíná, jak "kdysi na krumlovské erzetě vylezli lidi z hospody a posadili se na židle do zatáčky, udělali si z toho taková svodidla. Samozřejmě jsem tam přiletěl a chtěl jsem jim to předvést. Samozřejmě jsem to nedobrzdil a vzal je bokem, takže popadali ze židlí." Nebo, jak na Švédské rally s octavií WRC s dlouhým převodem lítali po lesích rychlostí 219 km/h.

Také jsme se dozvěděli, jaký je vztah mezi Marijan Griebelem (vítěz ERC Junior 2016) a Arminem Kremerem. Na jakých závodech bychom měli v nové sezóně vídat Míru Tarabuse s Danem Trunkátem, Jana Černého, Martina Vlčka s Jindřiškou Žákovou. Zaujalo vyznání Davida Suchařípy: “Kromě Jardy jsme v týmu všichni herci, zpěváci, prostě exoti. Všichni jsme ale od dětství měli vztah k motorům, a proto jsme se k tomu asi dostali. Mě osobně strašně baví komunita rally jezdců. Začínal jsem na okruzích, a tam je takové, že je tam každý sám za sebe. V rally mi všichni poradí, řeknou co a jak. I chyby, snažím se z nich poučit.” Ondřej Bisaha s Mírou Tarabusem se vrátili k volbě pneumatik na Col de Turini, závěrečné RZ letošní Rallye Monte Carlo. Věřili byste, že mladičkého Nicolase Musila nejvíc baví závodění na vodě?

Pokud vás zajímá, jak to dopadlo s těmi Emilovými diváky, kde v současné době leží Dakar Jaromíra Tomaštíka, či co dalšího zaznělo, přečtěte si celý online záznam:

Ročník 2017 - Jaromír Tarabus, Daniel Trunkát, Emil Triner, Ondřej Bisaha, Jan Černý, Martin Vlček, Jindřiška Žáková, Marian Griebel, Jaromír Tomaštík, David Suchařípa + Nicolas Musil.
Ročník 2016 - Sepp Wiegand, Ondřej Bisaha, Antonín Tlusťák, Pavel Vaculík, Tomáš Pospíšilík, Karel Kupec, Karolína Jugasová, Jaromír Tomaštík, René Dohnal, Ondřej Krajča.
Ročník 2015 - Miroslav Jakeš, Tomáš Tomeček, Pavel Valoušek st., Petr Vraj st., Jaromír Tomaštík, Martina Daňhelová, Jindřich Štolfa, Jaroslav Novák, Josef Častulík, Josef Minařík + Michal Forst.

Podobné články

XI. Beseda s jezdci rally - report

VIDEO Největší beseda o rally v České republice už 11 let ohlašuje příchod nové sezóny. Jak je na ni připravena posádka Pech - Uhel, co má v plánu Štajf, a proč besedu podporují Červení mravenci? ...více

14.03.2018 - 19:45,
foto Marek Válek (2018)

Želechovická beseda s úspěšnou dražbou pro Petra Grosse

FOTO + TEXT Jedenáctý ročník Besedy s jezdci rally. ...více

12.03.2018 - 13:39,
foto Prokop Siwek (2018)

Dakarská afterparty Barth Racingu

TEXT Zajímavé výroky jezdců Barth Racingu. ...více

09.03.2018 - 17:51,
foto Josef Petrů (2017)

Startovní listina želechovické besedy s jezdci rally

TEXT + FOTO Se stručnou charakteristikou všech účastníků. ...více

09.03.2018 - 00:45,

Tomeček v čele hostů Besedy s jezdci rally

TEXT Program a hosté želechovické Besedy se závodníky rally. ...více

15.02.2018 - 21:18,

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka slouží jako ochrana proti SPAMU a robotům.
Vyplňte prosím prázné pole.