foto Šárka Chomiaková (2018)

GP3 skončila, přivítejme novou formuli 3

TEXT + FOTO Nová série se bude týkat i českého týmu.

Dnes v Abu Dhabi skončila jedna éra. Během posezonních testů vyjely na trať úplně naposledy vozy série GP3, která tímto oficiálně zaniká. Naštěstí by v tomto případě mohlo platit ono pravidlo, že něco pěkného musí skončit, aby něco ještě lepšího mohlo vzniknout. Spojením evropské F3 a GP3 se totiž vytvoří zcela nový šampionát FIA Formula 3. A ten se od GP3 příliš lišit nebude. Největší změnou je rozšíření startovního pole o nové týmy. Ty by konečně mohly zamíchat rozložením sil, které nebylo pro sérii GP3 tou nejsilnější stránkou. V nové F3 budou závodit všechny stávající týmy GP3, které o pokračování projevili zájem (ART, Trident, Campos, Jenzer, MP Motorsport), k nim přibudou tři týmy z evropské F3 (Prema, Carlin, Hitech GP), pro české fanoušky budou ovšem nejzajímavější nové týmy, vedle HWA byl vybrán i Charouz Racing, který tak rozšíří své působení z formule 2.

Kromě týmového složení už známe i vůz, který bude série následující tři sezony používat. Oficiálně byl představen minulý týden v Abu Dhabi. A jelikož se FIA snaží novou sérii dostat více do podvědomí veřejnosti, prezentace nového vozu proběhla v paddocku F1 přímo před vchodem do mediálního centra, aby vzbudila co největší zájem médií. No a někteří se opravdu podívat přišli…

Nový vůz nese název F3 2019 a byl vybudován jako kompromis mezi současnými vozy GP3 a evropské F3. Poháněn bude šestiválcovým motorem mecachrome o objemu 3,4 litru. Což bude činit výkon 380 koní při 8000 otáčkách za minutu. Přičemž filozofií této technologie bylo najít střední cestu mezi výkonem a nákladovou efektivností.

Aerodynamika byla optimalizována tak, aby usnadnila předjíždění a je v souladu s bezpečnostními standardy FIA pro rok 2019, což mimo jiné znamená, že obsahuje halo.

První vůz bude týmům dodán v polovině ledna, další dva pak v únoru. Ten měsíc by se měl uskutečnit i shakedown, kdy každému týmu bude dovoleno si vyzkoušet jeden vůz ještě předtím, než začnou oficiální předsezonní testy. 

Kategorie:

Podobné články

zdroj Charouz Racing System (2018)

Charouz Racing System: Rok vzestupů i pádů

TEXT Ohlédnutí za sezónou s piloty Charouz Racing System. ...více

16.12.2018 - 18:38,

Pulcini a Campos: Tahle kombinace funguje

TEXT Rozhovor s pilotem GP3 o jeho povedené sezoně ...více

14.12.2018 - 12:11,

David Beckmann: Uprostřed sezony se zrodila hvězda

TEXT Rozhovor s německým pilotem GP3, který všechny překvapil ...více

09.12.2018 - 15:40,

Petr Ptáček Jr.: Česká formulová hvězda na obzoru?

TEXT Rozhovor s českým pilotem, který letos zářil v italské F4. ...více

08.12.2018 - 10:33,
foto Pozitif (2018)

Zlatý volant: Hlasování veřejnosti spuštěno

TEXT Fanoušci mohou hlasovat ve 12 kategoriích. ...více

03.12.2018 - 15:14,

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka slouží jako ochrana proti SPAMU a robotům.
Vyplňte prosím prázné pole.