foto Šárka Chomiaková (2018)

GP3 skončila, přivítejme novou formuli 3

TEXT + FOTO Nová série se bude týkat i českého týmu.

Dnes v Abu Dhabi skončila jedna éra. Během posezonních testů vyjely na trať úplně naposledy vozy série GP3, která tímto oficiálně zaniká. Naštěstí by v tomto případě mohlo platit ono pravidlo, že něco pěkného musí skončit, aby něco ještě lepšího mohlo vzniknout. Spojením evropské F3 a GP3 se totiž vytvoří zcela nový šampionát FIA Formula 3. A ten se od GP3 příliš lišit nebude. Největší změnou je rozšíření startovního pole o nové týmy. Ty by konečně mohly zamíchat rozložením sil, které nebylo pro sérii GP3 tou nejsilnější stránkou. V nové F3 budou závodit všechny stávající týmy GP3, které o pokračování projevili zájem (ART, Trident, Campos, Jenzer, MP Motorsport), k nim přibudou tři týmy z evropské F3 (Prema, Carlin, Hitech GP), pro české fanoušky budou ovšem nejzajímavější nové týmy, vedle HWA byl vybrán i Charouz Racing, který tak rozšíří své působení z formule 2.

Kromě týmového složení už známe i vůz, který bude série následující tři sezony používat. Oficiálně byl představen minulý týden v Abu Dhabi. A jelikož se FIA snaží novou sérii dostat více do podvědomí veřejnosti, prezentace nového vozu proběhla v paddocku F1 přímo před vchodem do mediálního centra, aby vzbudila co největší zájem médií. No a někteří se opravdu podívat přišli…

Nový vůz nese název F3 2019 a byl vybudován jako kompromis mezi současnými vozy GP3 a evropské F3. Poháněn bude šestiválcovým motorem mecachrome o objemu 3,4 litru. Což bude činit výkon 380 koní při 8000 otáčkách za minutu. Přičemž filozofií této technologie bylo najít střední cestu mezi výkonem a nákladovou efektivností.

Aerodynamika byla optimalizována tak, aby usnadnila předjíždění a je v souladu s bezpečnostními standardy FIA pro rok 2019, což mimo jiné znamená, že obsahuje halo.

První vůz bude týmům dodán v polovině ledna, další dva pak v únoru. Ten měsíc by se měl uskutečnit i shakedown, kdy každému týmu bude dovoleno si vyzkoušet jeden vůz ještě předtím, než začnou oficiální předsezonní testy. 

Kategorie:

Podobné články

zdroj zlatyvolant.cz

První finalisté Zlatého volantu odhaleni

TEXT Finalisty čtyř kategorií určilo hlasování veřejnosti. ...více

08.02.2019 - 19:00,
zdroj Roman Staněk (2018)

Roman Staněk směle plánuje cestu až do formule 1

TEXT + FOTO Odvážné plány mladého motokárového závodníka. ...více

01.02.2019 - 15:32,
zdroj www.autodrom-most.cz

Galavečer Zlatého volantu i s formulí 1

TEXT + FOTO Nejen slavní hosté, ale také slavné stroje se představí v Pragovce. ...více

30.01.2019 - 01:06,

Charouz vezme formulové série útokem!

Charouz Racing System představil velkolepé plány pro následující rok. ...více

23.12.2018 - 15:58,

Arjun Maini: smolař z formule 2

TEXT Rozhovor o nepříliš povedené sezoně s pilotem Tridentu. ...více

23.12.2018 - 15:51,

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka slouží jako ochrana proti SPAMU a robotům.
Vyplňte prosím prázné pole.