foto Šárka Chomiaková (2018)

GP3 v Abu Dhabi: Zářil Mazepin, Hubert posledním šampionem

V Abu Dhabi se minulý týden uskutečnil úplně poslední závodní víkend série GP3. 

Od příští sezony se seriál GP3 sloučí s evropskou F3 a bude existovat pod novým názvem FIA formula 3. Ze všeho nejdříve bylo ovšem ještě třeba v Abu Dhabi korunovat posledního šampiona.

Do Abu Dhabi přijel v čele šampionátu Anthoine Hubert s náskokem 22 bodů na svého týmového kolegu Nikitu Mazepina. Přičemž v porovnání s očekáváními ze začátku sezony bylo poněkud překvapení, že ten, kdo vydržel s Hubertem bojovat až do konce, byl právě Mazepin. Byl totiž zpočátku považován spíše za protekčního pilota, který sedačku u stáje ART dostal především kvůli penězům svého otce.

Svou formu ukázal Mazepin v Abu Dhabi i v kvalifikaci, kde si vybojoval pole position. Za něj získal čtyři body a ztrátu na Huberta tak částečně snížil. Hubert se kvalifikoval jako třetí. Do sobotního závodu Mazepin bezchybně odstartoval a ujal se vedení, ovšem vzápětí byl předjet druhým startujícím Pulcinim. Na třetí místo se zařadil Hubert.

Chtěl-li Mazepin myslet na titul, potřeboval se dostat do čela, proto se mu podařilo Pulciniho ve čtvrtém kole předjet. Ale poté udělal chybu a Pulcini mu předjetí vrátil. Při dalším pokusu o útok vpřed Mazepin chyboval a obdržel penalizaci 10 sekund přičtením k výslednému času.

Pulcini tak po bezchybné jízdě vybojoval již druhé vítězství v řadě (předtím skóroval v hlavním závodě v Soči). Hubert se ale nedokázal udržet ani na druhém místě a závěrečném kole ho předjel Beckmann z Tridentu. I tak ovšem Hubert slavil titul posledního šampiona GP3.

Nedělní závod

Pro nedělní závod připadlo pole position Juanu Manuelu Correovi ze stáje Jenzer. Tato stáj skočila předešlou sezónu celkově třetí se dvěma vítězstvími. Ovšem letos nevybojovala ani jedno podium. Poslední závod sezony dával naději, že by se tato špatná bilance mohla přeci jen zvrátit. Correa bezchybně odstartoval a na své mnohem silnější soupeře ze stáje Trident i ART si začal budovat náskok. Později sice Correu dohnal Alesi a předjel ho, Correa mu ovšem předjetí ihned vrátit. Tato situace se opakovala ještě jednou, a pak se zdálo, že se Alesiho konečně zbavil. Rána ovšem přišla z jiné strany. Sportovní komisaři Correovi udělili penalizaci pěti sekund přičtením k výslednému času za nedostatečné zpomalení za virtuálním safetycarem. Stejnou penalizaci obržel i Alesi. A jelikož špička pole za sebou jezdila v méně než vteřinových intervalech, bylo jasné, že tohle pro stáj Jenzer dopadne hodně špatně.

Vpřed se probojovával Nikita Mazepin, zdolal Alesiho a začal útočit na Correu. Ovšem chyboval a vyjel mimo trať. Ač už to nebylo potřeba, Mazepin se nevzdal a v posledním kole Correu přeci jen předjel a cílem historicky posledního závodu GP3 projel jako první. Correa se po přičtení penalizace propadl na šesté místo, Alesi dokonce až na desáté. Druhé místo na stupních vítězů připadlo Hughesovi, třetí Laaksonenovi z Camposu, pro něhož se jednalo o první stupně vítězů sezony. Šampion Hubert závod nedokončil kvůli kolizi v prvním kole.

Mazepin tak předvedl silný závěr sezony, sice bez zisku titulu, zato získal něco jiného, co Hubert ne. Dostal totiž sedačku stáje ART ve formuli 2, a jelikož druhé místo je již obsazené Nyckem de Vriesem, bude se muset Hubert porozhlédnout u slabšího týmu…

Kategorie:

Podobné články

zdroj Charouz Racing System (2018)

Charouz Racing System: Rok vzestupů i pádů

TEXT Ohlédnutí za sezónou s piloty Charouz Racing System. ...více

16.12.2018 - 18:38,

Pulcini a Campos: Tahle kombinace funguje

TEXT Rozhovor s pilotem GP3 o jeho povedené sezoně ...více

14.12.2018 - 12:11,

David Beckmann: Uprostřed sezony se zrodila hvězda

TEXT Rozhovor s německým pilotem GP3, který všechny překvapil ...více

09.12.2018 - 15:40,

Petr Ptáček Jr.: Česká formulová hvězda na obzoru?

TEXT Rozhovor s českým pilotem, který letos zářil v italské F4. ...více

08.12.2018 - 10:33,
foto Pozitif (2018)

Zlatý volant: Hlasování veřejnosti spuštěno

TEXT Fanoušci mohou hlasovat ve 12 kategoriích. ...více

03.12.2018 - 15:14,

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka slouží jako ochrana proti SPAMU a robotům.
Vyplňte prosím prázné pole.