GP3 v Barceloně: Nadvláda ART pokračuje i letos

FOTO + TEXT Pět měsíců čekání je u konce. V Barceloně začala nová, a také úplně poslední, sezona série GP3. Co Španělsko prozradilo o letošním rozložení sil? 

Loňská sezona GP3 měla poměrně jednoznačný průběh. V sobotním závodě nejen že ART pokaždé zvítězil (jedinou výjimkou bylo Abu Dhabi), navíc ve většině případů jeho piloti obsadili všechna místa na stupních vítězů. V neděli býval díky obrácenému startovnímu roštu častým vítězem Alesi. Taková sezona určitě nepatřila k nejzábavnějším.

Dle zimních testů se zdálo, že by si letošní závodní pole mohlo být mnohem blíž. Hned dva testovací dny ovládl Leonardo Pulcini z Camposu a i piloti nového týmu MP Motorsport byli velmi rychlí. Tento trend pokračoval i v pátek v Barceloně, kdy si Pulcini vybojoval v kvalifikaci pole position. (V roce 2017 nedokázal kromě pilotů ART v kvalifikaci zvítězit vůbec nikdo). Pro Campos se navíc jednalo o jejich první vítězství v kvalifikaci vůbec. Další tři místa na startu už patřili pilotům ART v pořadí Mazepin, Hubert, Ilott.

Ovšem Camposu nevydržela radost příliš dlouho. Pulcinimu se start nepovedl a ihned ho překonala výše zmiňovaná trojice ART. Tím bitva o přední pozice skončila. Vlastně se toho příliš nedělo ani na dalších místech. Mazepin si bez problémů držel vedení a nakonec v cíli bral první vítězství sezony. Což bylo dalším překvapení víkendu. Devatenáctiletý Rus byl totiž dle výsledků z předešlých juniorských sérií považován za zdaleka nejslabšího. K dobré image mu nepomohlo ani to, že se jedná o dalšího Rusa s bohatým tatínkem.

Hlavní favorit sezony Anthoine Hubert dokončil závod až na druhém místě.  Třetí skončil další nováček ART a junior Ferrari Callum Ilott. Čtvrtému pilotovi týmu Jake Hughesovi se ale vůbec nedařilo. Kvalifikoval se jedenáctý, a v závodě skonči třináctý. Jeho čas měl ovšem ještě přijít…

Osmé místo si v sobotním závodě vybojoval Juan Manuel Correa z týmu Jenzer. Znamenalo to pro něho zisk prvních bodů v GP3 vůbec, přestože do série nastoupil již loňského roku ve Spa. Ještě důležitější bylo, že si tímto osmým místem zajistil nedělní start z pole position…

Ovšem ani v neděli nevydržel netradiční poleman na prvním místě dlouho. Ihned po zhasnutí červených světel ho překonal Giuliano Alesi startující z druhého místa. Mezi oběma piloty sice došlo ke kratšímu souboji, na který málem doplatil druhý pilot Jenzeru Beckmann, když skončil v sevření mezi Alesim a Correou, nakonec si ale Alesi vedení pohlídal. Zmatku využil Hubert, který Correu také předjel a zařadil se na druhé místo.

Jelikož těsně před startem začalo pršet, byl nedělní závod na akci mnohem bohatší než závod sobotní, tedy hlavně co se nehod a následných safety car fází týče.

Nejhůře na nepříznivé podmínky doplatil Piquet. Dostal se do hodin a tvrdě narazil do bariéry. Naštěstí z nehody vyvázl nezraněn.

Další z větších nehod vyvolal souboj mezi týmovými kolegy Ardenu Aubrym a Mawsonem, kdy Aubry skončil v bariéře. Právě kvuli velkému množství výjezdů safety carů se toho dne nestihl závod odjet celý a ukončil ho časový limit.

Závod vyhrál Alesi. I u nedělního závodu tedy došlo k opakování loňského scénáře, kdy Alesi v neděli vyhrával kvůli obrácenému startovnímu roštu. Druhý dojel Anthoine Hubert, který stejný výsledek zajel i v sobotu. Dostal se tak do čela šampionátu. Zajímavé ale je, že na své první vítězství v GP3 stáje ještě čeká… Třetí skončil Jake Hughes, startující ze 13. místa. Spravil si tak chuť po nepovedené kvalifikaci i sobotním závodě a ukázal, že i s ním se musí v šampionátu počítat. Poleman Correa dokončil závod čtvrtý.

V nedělním závodě úplně propadl vítěz ze soboty Nikita Mazepin. Po startu z osmého místa dojel až desátý. Jak se sám nechal slyšet, k fanouškům obráceného startovního roštu rozhodně nepatří…  

Na další závod si série GP3 bude muset počkat až do Francie, kde se závodní víkend uskuteční 22 . – 24. června. 

Kategorie:

Podobné články

zdroj www.sail-world.com (2018)

Pavel Turek přechází k závodům katamaránů Sail GP

TEXT Přes F1 a Red Bull Air Race do Sail GP. ...více

06.10.2018 - 17:26,
foto Šárka Chomiaková (2018)

Na mokré Monze vládl Trident

TEXT + FOTO Reportáž ze závodu série GP3. ...více

07.09.2018 - 10:12,
foto Šárka Chomiaková (2018)

GP3 na Hungaroringu: V čele stále Hubert

TEXT + FOTO V Maďarsku se dostala sezona série GP3 přesně do poloviny.  ...více

02.08.2018 - 17:54,

Karvinello

FOTO + TEXT Modelářský ráj vozů formule 1 Ferrari. ...více

01.08.2018 - 17:00,

GP3 na Red Bull Ringu: Začátek Ilottovy nadvlády?

TEXT + FOTO Šampionát GP3 má za sebou již tři závodní víkendy sezony. A ač piloti stáje ART stále vyhrávají závody i vévodí šampionátu, zbytek startovního pole jim je letos mnohem blíže, což činí i samotné závody mnohem zajímavější...  ...více

05.07.2018 - 19:29,

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka slouží jako ochrana proti SPAMU a robotům.
Vyplňte prosím prázné pole.