foto Jiří Laštůvka (2018)

Jarní dakarské setkání v zimní režii

FOTO + TEXT Co všechno bylo v Sosnové k vidění.

Zimní offroadová motoristická sezona připravuje v lednu pro své příznivce dvě velké sportovní akce. Legendární Dakar, který několik posledních sezon „trápí“ piloty i jejich techniku na náročných tratích jižní Ameriky. Druhá je Africa Eco Race, jejíž organizátoři se pokoušejí oživit zašlou slávu původního afrického Dakaru. Průsečíkem obou akcí je Autodrom v Sosnové u České Lípy. MOGUL Dakar Setkání 2018. Letos se konalo 18. března 2018, a to již počtvrté. Divákům se představila drtivá většina českých týmů startujících na lednových akcích. V depu se prezentovaly týmy Big Shock Racing, Tatra Buggyra Racing, Barth Racing, Klymčiw Racing, South Racing a další. Oživením nejen v depu, ale i na připravené offroadové dráze autodromu byly kamiony Renault špičkového dakarského týmu MKR Racing. Zdatně jim sekundovaly Tatrovky 815 různého stáří a v různých modifikacích. Provedení 4x4 nebo 6x6. Doplňoval je krásně nastrojený bílo-žlutý kamion LIAZ se startovním číslem 627.

Kamiony se po okruhu naháněly s mohutnými offroady. Fordy, Toyoty, Mitsubishi, Suzuki a další speciály řádily na skocích a užívaly si jízdu ve volném terénu. Ranní jízda na tvrdém promrzlém povrchu, polední v bahně rozryté dráhy a odpolední v hlubokých vyježděných kolejích po kamionech. Vše bravurně zvládaly. Aby ne, když je pilotovali mistři volantu. Zamaskováni na dráze nebyli poznat, ale vše si vynahradili na autogramiádě, kde rozdávali úsměvy a podpisy na všechny strany. Fanoušky přišel pozdravit tatrovák tělem i duší Tomáš Tomeček. Pilot, který se letos v závodě Africa Eco Race umístil na skvělém druhém místě, když celou soutěž absolvoval v kabině své Tatry sám. O to se doposud nikdo nepokusil, natož aby soutěž dokončil na stupních vítězů. Fantastický výkon!

Za dakarský tým Tatra Buggyra Racing Martin Kolomý s Martinem Šoltysem. Big Shock Racing prezentoval nejmladší český pilot kamionu na Dakaru Martin Macík. Řidiče sportovních offroadových speciálů zastupoval Tomáš Ouředníček z týmu South Racing a Boris Vaculík z Barth Racing. Špičkové závodní kamiony Renault z racing team MKR Technology, pilotovali Marcel Sítník a Holanďan Martin van den Brink.

Pro motorkáře a čtyřkolkáře z týmů MRG, Barth Racing a Klymčiw Racing to bylo na trati rozježděné kamiony hodně složité. Přesto předvedli své stroje, a za celý den rozdali stovky podpisů. Zaslouženou pozornost budila především úspěšná česká čtyřkolkářka Olga Roučková, které se jako první Češce podařilo dokončit Dakar.

Pořadatelé připravili pro závodníky i diváky krásnou akci. K absolutní dokonalosti scházela maličkost. Přívětivé počasí. To si ale postavilo hlavu. A tak jarní dakarské setkání proběhlo v zimní režii.

Podobné články

RC TRUCK RALLY: Africa Eco Race 2018 - report

VIDEO Parádní bitvy, technické průjezdy, rychlé pasáže, crashe. Finále seriálu RC Truck Rally 2018 obstaral závod Africa Eco Race, a my vám z této skvělé akce přinášíme reportáž včetně rozhovorů s ředitelem RC Truck Rally a jeho čerstvým vítězem. ...více

17.10.2018 - 21:39,
zdroj ČT1 (2018)

Tomeček v pořadu Gejzír na ČT1

TEXT Povídání, záběry z trati i z Tomášovy dílny. ...více

11.10.2018 - 23:41,

RC TRUCK RALLY Semín 2018 - Africa Eco Race

VIDEO Jediné RC závody dakarských kamionů na světě! // World unique RC Dakar truck racing!  Africa Eco Race, Autokemp Semín 2018: Kamaz, Tatra, Scania, Iveco, Renault, Man, Ginaf. ...více

10.10.2018 - 23:21,

Přes 8 milionů přehrání!

VIDEO Nejúspěšnější video z produkce Motorsport revue ...více

09.10.2018 - 19:06,
foto Pavel Herm (2018)

RC Truck Rally jde do finále

TEXT + FOTO + VIDEO Přijďte se podívat na RC Africa Eco Race. ...více

21.09.2018 - 00:12,

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka slouží jako ochrana proti SPAMU a robotům.
Vyplňte prosím prázné pole.