foto Jiří Laštůvka (2018)

Zlatá přilba letí do Austrálie

FOTO + TEXT Strhující reportáž ze strhujícího klání.

Fanoušci plochodrážního sportu se dočkali. Po roce se opět otevřely brány svítkovského plochodrážního stadionu, aby se zde konala jubilejní 70. Zlatá přilba města Pardubice. Nejstarší plochodrážní závod na světě se uskutečnil v neděli 30. září 2018. Beznadějně zaplněná parkoviště v okolí stadionu tvořila směsice návštěvníků z Česka, Německa, Polska i Dánska.

Za krásného slunečného počasí téměř vyprodaný stadion, v kuloárech se hovořilo o dvaceti pěti tisících prodaných vstupenkách, se těšil na krásné sportovní představení. V depu bylo připraveno třicet šest nejlepších světových plochodrážních jezdců z Austrálie, Rakouska, Chorvatska, Dánska, Velké Británie, Německa, Maďarska, Itálie, Polska, Ruska, Slovinska, Slovenska, Švédska a Ukrajiny, z nichž šest již Zlatou přilbu ve své sbírce má. České barvy hájila šestice závodníků včetně loňského vítěze, Václava Milíka.

Téměř šestihodinovou akci odstartovala krátká společenská show. Nástup závodníků, jejich představení a slavnostní příjezd Zlaté přilby. Ještě rychlá úprava dráhy a již je vše připraveno ke startu první rozjížďky vylučovacích jízd, kde se dvacet čtyři jezdců ve dvanácti rozjížďkách popralo o dvanáct postupových míst do čtvrtfinálových skupin. V této části závodu se divákům představilo pět našich borců Patrik Mikel, Zdeněk Simota, Ondřej Smetana, Michal Škurla a Eduard Krčmář, který se jako jediný probojoval do dalšího klání.

Čtvrtfinálový blok tvořily čtyři skupiny po šesti jezdcích. V každé skupině byli tři nasazení a tři postupující z vylučovacích jízd. Zde se bojovalo o dvanáct míst ve dvou semifinálových skupinách. A hned první rozjížďka zvedla diváky ze sedadel. Na první pozici startovního roštu se postavil jezdec se startovním číslem jedna, miláček pardubického publika, Václav Milík. Loňský vítěz se v letošní sezoně spíše hledal, než aby potvrzoval loňskou závodní suverenitu. Jeho forma byla hádankou. Zda uspěje, na to měla odpovědět tato rozjížďka. Vše je připraveno. Startér opouští místo u pásky. Ta letí nahoru. Blesková reakce startovního čísla jedna a již v nájezdu do první zatáčky je na čele. Stadion bouří. První, druhé, třetí, čtvrté kolo a cíl. Stadion bouří dál. Václav Milík si za vítězství připisuje prvních pět bodů. Na semifinále to ještě nestačí, ale základ je položen.

Také v dalších skupinách svou kvalitu potvrzují držitelé Zlaté přilby. Emil Sayfutdinov z Ruska, Hans Andersen, Nicki Pedersen, oba z Dánska, a Jack Holder z Austrálie. V dalších dvou rozjížďkách si Milík připisuje body za druhé a třetí místo což stačí na první místo ve skupině a jasný postup do semifinále. Na postup naopak nestačí výkony Jurici Pavlice z Chorvatska, držitele Zlaté přilby, stejně tak i druhého českého zástupce Eduarda Krčmáře.

Semifinále. Dvě skupiny po šesti závodnících a na konci rozdělení, podle pořadí ve skupině, do rozjížďky v malém nebo velkém finále. Ale to na jezdce ještě čeká šest rozjížděk, tři v každé skupině. Zatím po dráze krouží technika, která upravuje její povrch. Diváci se baví mexickými vlnami a moderátor testuje připravenost jejich hlasivek vyvolávání jmen favoritů. Ještě kropicí vůz a další dějství může začít. Všechny rozjížďky mají dramatický náboj, ale ochozy vyhlíží svého miláčka. Bude se mu i nadále dařit?

A druhá semifinálová jízda je zde. Moderátor čte jména jezdců, Váááááááááclav Milíííííííík a stadion burácí. Perfektní start. První pozice již při výjezdu z první zatáčky. První, druhé, třetí, čtvrté kolo, cíl. Tribuny jásají. Prvních pět bodů v semifinálové skupině. Výborný začátek, ale ještě nic není rozhodnuto. Čtvrtá semifinálová jízda. Los přidělil Milíkovi startovní pozici šest, tu nejméně výhodnou. Start. První kolo a Václav v kontaktu uzavírá startovní pole. Pomalu se probíjí dopředu, ale cílovou páskou projíždí na čtvrtém místě. Dva body jsou dobré, ale na velké finále to zatím nestačí! Rozhodovat bude poslední jízda, ve které se musí umístit do třetího místa!

Poslední semifinálová jízda. Napětí na dráze i v ochozech. Start. Tribuny šílí a čtyřkolové drama začíná. Průběžné pořadí, první kolo pátá, druhé kolo druhá, třetí kolo třetí, čtvrté kolo druhá pozice. Desetitisíce hrdel žene Milíka vpřed. Poslední zatáčka, cíl na dohled. A … stadion oněměl hrůzou. Milíkův stroj si dvakrát poposkočil, přední kolo se zapíchlo do dráhy a jezdec šel přes řidítka. Děsivý pád. Hrůznost okamžiku dokonává na třetím místě jedoucí Nicki Pedersen, který nemá šanci se vyhnout Milíkově motorce, a diváci sledují další hrůzostrašný pád. Všichni s napětím sledují záchranáře. Po několika dlouhých minutách si všichni oddechli. Sanitky odjely. Milík i Pedersen se sice ztěžka, ale sami zvedají a za potlesku ochozů pomalu odcházejí do depa. Zdá se, že jsou jen otřeseni. Zda nastoupí k finálovým jízdám, nyní nebylo jasné.

Na dráhu vyjela technika a připravovala ji na poslední dvě rozjížďky. Diváci se s pomocí moderátora dostávali opět do varu. Trénovali hlasivky a užívali si mexické vlny. Mezitím zasedla jury a schválila pořadí po semifinálových rozjížďkách a nasazení do malého a velkého finále, které se jelo na šest kol. České fanoušky potěšily dvě zprávy. První. Václav Milík i přes nedokončenou třetí jízdu skončil na třetím místě v semifinálové skupině a postoupil do velkého finále. Druhá. I přes děsivý pád do finálové jízdy nastoupí. Kropicí vůz dokončil úpravu dráhy. Diváci jsou nažhaveni.

Velké finále. Na startovní rošt naposledy napochodovaly grid girls a rozevřely deštníky. Startér má plné ruce práce s nasměrováním jezdců na startovní pozice. Grid girls zavřely deštníky a odešly, startér poodstoupil od pásky. Start. Stadion zaburácel. Do první zatáčky se řítí klubko šesti jezdců. Na výjezdu všem ujíždí Jason Doyle z Austrálie a na rovince si vypracovává náskok, který s přehledem kontroluje až do cíle. Za ním to ale vře. O zbylá místa na stupních vítězů se urputně bojuje. Dramatická podívaná, která není pro slabé povahy. Milíka žene vpřed desetitisíce hrdel a průběžné pořadí se mění v průběhu každého kola. Pátá pozice, třetí, čtvrtá, druhá, čtvrtá. Poslední kolo. Již jen dvě zatáčky a rovinka na změnu pořadí! Útok. Povedlo se. V zatáčce podjíždí dva soupeře, druhá pozice! Na rovince odráží útok Martina Vaculíka ze Slovenska. V poslední zatáčce je „širší“ než by bylo třeba. Na cílové rovince přichází drtivý útok Vaculíka, který odsouvá Václava Milíka na třetí místo. Zklamání? Ale kde že! Stadion explodoval nadšením. Úžasná tečka krásné sportovní akce.

Konečné pořadí 70. Zlaté přilby města Pardubice

1.

Jason

Doyle

Austrálie

2.

Martin

Vaculík

Slovensko

3.

Václav

Milík

Česko

4.

Anders

Thomsen

Německo

5.

Emil

Sayfutdinov

Rusko

6.

Antonio

Lindbäck

Švédsko

foto Jiří

Kategorie:

Podobné články

zdroj zlatyvolant.cz

První finalisté Zlatého volantu odhaleni

TEXT Finalisty čtyř kategorií určilo hlasování veřejnosti. ...více

08.02.2019 - 19:00,
foto Jorge Cunha (2019)

AER 2019: Když nepřiletí helikoptéry

FOTO + TEXT Zajímavost z Africa Eco Race 2019. ...více

03.02.2019 - 23:04,
zdroj www.autodrom-most.cz

Galavečer Zlatého volantu i s formulí 1

TEXT + FOTO Nejen slavní hosté, ale také slavné stroje se představí v Pragovce. ...více

30.01.2019 - 01:06,
zdroj Klymčiw Racing (2019)

Dakarem to u Klymčiwa nekončí

TEXT + FOTO Ondřej Klymčiw k plánům na rok 2019. ...více

27.01.2019 - 21:56,
foto Alessio Corradini (2019)

AER 2019: Živá čtvrtá etapa plná předjíždění

TEXT + FOTO Zpravodajství z Africa Eco Race 2019. ...více

05.01.2019 - 00:41,

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka slouží jako ochrana proti SPAMU a robotům.
Vyplňte prosím prázné pole.